Lidere și la junioare II Sport
  • 248 Vizualizări

Lidere și la junioare II

Din cauza criteriilor impuse de Federația Română de handbal, echipa de junioare II a Clubului Sportiv Municipal Târgu-Mureș se afla pe locul secund după etapa a III-a din faza a doua a Campionatului Național, grupa 4 Valoare. Cu cel mai bun atac și cea mai bună apărare, echipa mureșeană primise lângă punctele obținute pentru cele trei victorii un punct suplimentar, iar CSȘ 2 Baia Mare două. Criteriile care oferă sau sancționează echipele sunt cele de talie și vârstă, valoarea poate fi demonstrată doar în teren. Astfel, maramureșencele conduceau înaintea confruntării directe. Aceasta a avut loc duminică în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș. Partida a fost echilibrată, gazdele erau conduse la pauză cu două goluri (13-15), dar în repriza a doua au întors rezultatul și s-au impus cu 34-26, trecând pe prima poziție în clasament. Marcatoarele echipei mureșene în derby-ul grupei au fost: Tania Coșarcă 9 goluri, Ștefania Virag 6, Alexia Gherghe, Roxana Guță și Andreea Țîrle câte 4, Tamara Kocsis, Iringa Veres-Filep și Corina Lupei câte 2, Olivia Opriș 1. O evoluție foarte bună a avut prin intervențiile sale și portarul Szasz Boglarka.

Tinerele componente ale CSM-ului vor mai avea de susținut în etapa viitoare, joi, 14 martie, un nou test dificil, când vor juca împotriva celei de-a doua echipe bămărene, Marta, în deplasare de această dată. Vor urma trei săptămâni de pauză, după care se dă startul în retur, cu alte cinci etape, în urma cărora se vor decide cele două echipe calificate pentru turneul final.