„Tricolorii” cedează cu Ucraina și ratează calificarea Sport
  • 82 Vizualizări

„Tricolorii” cedează cu Ucraina și ratează calificarea

Reprezentativa de futsal sub 19 ani a României a ratat calificarea la turneul final al primului Campionat European din istorie rezervat juniorilor. Tinerii „tricolori” pregătiți de selecționerul tâgumureșean Kacso Endre a cedat în al doilea meci disputat în grupa a 4-a de calificare, disputată în Macedonia, la Skopje, cu 4-5 (1-2) în fața reprezentativei Ucrainei. Aceștia au câștigat cu 3-2 primul meci cu Belgia și a obținut astfel calificarea după doar două jocuri. Echipa României a învins în primul meci cu scorul de 7-2 formația gazdă și spera la o primă calificare. Ucraina a deschis scorul la începutul minutului 6 prin Blank, iar Vlăduț Dudău a egalat în minutul 9. În ultimul minut al primei reprize Kvasnii și-a readus echipa în avantaj și la pauză Ucraina conducea cu 2-1. Avantajul a fost mărit imediat după reluare. Același Blank a înscris în primul minut și după alte două minute Nahornyi a ridicat scorul la 4-1. Ucrainienii s-au distanțat decisiv în minutul 30, prin golul reușit de Zavertanyi. „Tricolorii” au replicat imediat și în minutele 31 și 32 au redus diferența la 5-3 prin reușitele lui Daniel Duda și Sergiu Gavrilă. Mai erau 8 minute de joc și o revenire era posibilă. România a mai reușit să înscrie încă o dată în penultimul minut de joc prin același Duda, dar golul egalizator n-a mai venit în cele peste 100 secunde rămase.

Speranțele în gazde s-au risipit rapid

Partida s-a încheiat cu victoria la limită a ucrainienilor, dar România mai putea spera la câștigarea grupei. Acest lucru era posibil în cazul unei victorii a Macedoniei în fața Belgiei. În această situație, rămânea ca în ultima etapă România să învingă și ea Belgia, iar Ucraina să cedeze în fața gazdelor. Atunci „tricolorii” ar fi avut prima șansă cu rezultatele directe între cele trei, având golaveraj 11-7. Belgia s-a impus însă cu un categoric 9-0 și a eliminat orice alte calcule. Ucraina are două victorii și rezultatul din ultima partidă nu mai contează, deoarece are victorii cu ambele echipe care pot obține în etapa de vineri al doilea succes. Aventura echipei României s-a încheiat astfel după a doua partidă, ca și visul de calificare la primul turneu final. Jocul cu Belgia va conta doar pentru palmares pentru cele două învinse la limită de câștigătoarea grupei.