Răsturnare spectaculoasă, victorie prețioasă Sport
  • 222 Vizualizări

Răsturnare spectaculoasă, victorie prețioasă

În etapa a XXI-a a Ligii Naționale de Baschet Feminin BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a obținut o spectaculoasă și prețioasă victorie, 89-84 pe teren propriu cu CSM Alexandria. Victoria este cu atât mai prețioasă dacă ținem cont de modul în care a fost obținută. Teleormănencele au câștigat primele trei sferturi, 16-15, 28-23 și 23-18, dar cele 12 puncte avantaj au fost anulate de mureșence în ultimul act, câștigat cu 21-9. Astfel, s-a recurs la repriza suplimentară. Sirius mai reușise spre finalul sfertului patru să anuleze avantajul oaspetelor ajuns până la 14 puncte, a trecut chiar la conducere la un moment dat, au egalat apoi la 76 când mai erau 40 de secunde. Niciuna din echipe n-a mai reușit să înscrie, s-au ratat inclusiv aruncările de la linia de libere. În repriza suplimentară mureșencele au fost mai concentrate spre final. Au reușit desprinderea la 5 puncte înainte de intrarea în ultimul minut și au rezistat fără să mai primească vreun coș. Scorul reprizei de prelungiri a fost 13-8 și mureșencele rămân în lupta pentru locul 4.

Ascensiunea poate avea loc

Dacă în unele partide reușitele de la distanță erau foarte rare, în aceasta numărul „treițelor” a fost impresionant, cu un total de 26, raport de 14-12 pentru oaspete. Performeră poate fi considerată Cătălina Crăciunescu de la învinse, care a reușit să trimită în coș de la distanță din 8 încercări de 7 ori. Ea a totalizat 25 de puncte, câte a reușit și Ruth Sherrill pentru gazde, cu 2 coșuri de 3. Un alt aspect de remarcat, de la Sirius au punctat toate cele 9 jucătoare intrate pe parchet, în timp ce echipa din Alexandria a folosit doar 7 jucătoare pe toată durata partidei. Celelalte puncte ale gazdelor le-au înscris: Alexis Cortez 20 (5×3), Denisa Griffin 19, Ruxandra Chiș 8 (2×3), Andreea Feiseș 5 (1×3), Rebecca Raluca Lipovan 4, Solyom Sara și Cristina Badi câte 3 (1×3), Czimbalmos Timea 2. După acest succes mureșencele se mențin pe locul 6, dar a administrat teleormănecelor a 7-a înfrângere, cu una mai puține decât Sirius, dar acestea au două jocuri în plus și de înfruntat fruntașele. Următorul joc al mureșencelor va avea loc miercuri, 23 februarie, în deplasare, cu Rapid București.