ASA 2- Rușii Munți 2-2, avantaj Mureșul Luduș Sport
  • 92 Vizualizări

ASA 2- Rușii Munți 2-2, avantaj Mureșul Luduș

DSC_0685Singura echipă care nu a primit gol în primele șase etape din seria Mureș a Ligii IV de fotbal, Mureșul Luduș revine pe prima poziție a clasamentului. Acest lucru s-a datorat faptului că echipa din Rușii Munți, după ce și-a jucat restanța săptămâna trecută și depășise echipa din Luduș la golaveraj a fost împiedicată de ASA 2 Târgu-Mureș în această etapă. Partida de pe terenul Trans Sil 2 s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce oaspeții au condus de două ori și au mai ratat vreo trei situații importante de gol la scorul de 2-1. Târgumureșenii au dominat prima repriză teritorial, și-au creat câteva situații favorabile dar Mureșul s-a dovedit echipa mai pragmatică. După o ocazie importantă, în care s-a dictat poziție de ofsaid la poarta echipei din Rușii Munți, pe contratatc aceștia au reușit să deschidă scorul în minutul 36. După ce au mai trimis un șut în transversală, la cabine au intrat cu avantaj minim și cu șansă în câteva situații bune a roș-albaștrilor. Dominarea echipei condusă de pe bancă de secundul Constantin Lungu (principalul Csiki Zsolt a urmărit din tribună, fiind suspendat) s-a accentuat în partea a doua și a fost concretizată de Diaby, care a trimis de la 8 metri sub bară în minutul 62. A urmat o perioadă pe contre, fiecare forțând obținerea celor 3 puncte. Această perioadă cu garda jos a adus oaspeților al doilea gol în minutul 74. Au urmat alte ocazii la ambele porți, printre care și trei foarte mari pentru cei din Rușii Munți. Când nimeni nu se mai aștepta, în minutele de prelungire ASA 2 a reușit să egaleze a doua oară și jocul s-a încheiat cu un rezultat care poate fi considerat totuși echitabil, dar de care a profitat Mureșul Luduș.

Fără surprize în restul partidelor
Disputate în premieră în aceeași zi și de la aceeași oră, celelalte opt meciuri s-au încheiat cu victorii scontate ale favoritelor, sau echilibrate în cazul unor partide între echipe din subsolul clasamentului. Astfel, nou promovata Raza de Soare Acățari a reușit prima victorie la echipa din Sărmașu, care rămâne alături de Unirea Tricolor Târnăveni singurele fără niciun punct. Revelația ediției este o altă nou promovată, Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure, care rămâne alături de Mureșul Luduș și Lacul Ursu Mobila Sovata, în trioul cu maximum de puncte. Aceasta a învins Gaz Metan Târgu-Mureș, echipa care în runda trecută a câștigat clar, 3-0 cu ASA 2, calificată în 16-imile Cupei României.