Meci de infarct pentru BC Mureș, victorie cu „mâna lui Dumnezeu” BC Mures
  • 77 Vizualizări

Meci de infarct pentru BC Mureș, victorie cu „mâna lui Dumnezeu”

IMG_4482În etapa a XI-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, BC Mureș Târgu-Mureș a învins vineri seara pe teren propriu formația U-BT Cluj cu scorul de 66-65. Mureșenii au obținut victoria cu un coș providențial, reușit de Goran Martinic pe sirena de final. Ambele echipe au câștigat câte două sferturi. A fost 16-15 și 18-14 pentru gazde în primele două, 20-17 și 16-15 pentru clujeni în partea a doua. În schimb, mureșenii au controlat destul de autoritar jocul și au condus aproape în permanență, dar s-au văzut în situația de a pierde jocul la final, când alb-negrii au trecut pentru a doua oară la conducere abia în ultimul minut, la 62-63. A fost cea mai slabă perioadă a „tigrilor”, după ce la jumătatea ultimului sfert au reușit să stabilească cea mai mare diferență de pe tabelă, 62-51. Clujenii au mai condus doar în primul sfert, pentru câteva secunde, la 12-11, dar au avut la rândul lor victoria „în buzunar”.

Final de pus în ramă, pentru fanii mureșeni
După ce erau aproape siguri de victorie, deși scorul a fost mereu pe muchie de cuțit, suporterii mureșeni încercau să se împace cu gândul înfrângerii. După numeroase ratări urmate de reveniri spectaculoase, fostul componenet al BC Mureș, Kyndall Dykes, plecat pentru un salariu mai mare pe Someș a fost cel care a dat marile emoții. A recuperat și fructificat un contraatac care i-a dus echipa în avantaj la 50 de secunde rămase din joc. Mureșenii au gestionat foarte bine greșelile personale în prima parte, dar acum ambele echipe se aflau în penalizare. Se întrezărea un final încheiat de la liniile de libere, sau chiar cu prelungiri. La 14 secunde rămase Hargrove a transformat doar una pentru oaspeți, iar la celălalt coș Martinic a ratat egalarea când mai erau 7 secunde. După alte două, faultul comis de Fraseniuc părea că a încheiat socotelile, dar și Pasalic a trimis doar o dată în coș. Era totuși 63-65 și doar 5 secunde rămase. Ultimul atac trebuia să fie foarte scurt, cu o combinație rapidă, care să aducă egalarea, cel puțin. Mingea a ajuns însă tot la Martinic, care a aruncat pe sirena de final din afara semicercului. Mingea a intrat în coș și „jungla” a fost în delir. Explodat nu este un cuvânt potrivit în zilele noastre, dar bucuria a fost de nedescris, un final de pus în ramă, nerecomandat totuși cardiacilor.
Eroul partidei a fost modest, nu același fair play l-a manifestat tehnicianul oaspeților, care a afirmat că echipa sa merita victoria, după ce a condus mai puțin de două minute pe durata întregii partide.
„Știam că ne așteaptă un meci dificil, Clujul a avut întotdeauna o echipă puternică. N-aș putea spune că a fost inspirație aruncarea din final, aș putea mai degrabă spune că a fost mâna lui Dumnezeu, care a ținut cu noi în această seară”, a declarat la final Goran Martinic. Acesta a avut un duel inedit și cu fostul coechipier, Adamovic, câștigat categoric de jucătorul mureșenilor.
„Meciurile dintre Mureș și Cluj au fost întotdeauna de infarct. Felicit echipa din Târgu-Mureș, a fost și este o echipă redutabilă, dar cred că după felul în care am evoluat în sferturile trei și patru meritam victoria”, a fost părerea tehnicianului clujenilor, Marcel Țenter.
BC Mureș: Martinic 16 puncte (4×3), Ivanovic, Mohammed 17, Jurevicius 7, Lazar 6, Barro 9, Fraseniuc 7 (1), Gajovic 4, Polyak.
U-BT: Zigeranovic 17, Dykes 14, Pasalic 12 (3), Hargrove 7, Torok 7 (1), Kuti 4, Adamovic 2, Jawara 2, Jucan, Baciu.