ASA cedează la CFR și ratează pasul spre play off FC Municipal
  • 73 Vizualizări

ASA cedează la CFR și ratează pasul spre play off

asaÎn urma celei de-a doua înfrângeri consecutive cu 0-1, ASA Târgu-Mureș pierde ultima poziție care asigură prezența în play-off-ul Ligii I de fotbal și va sta la mâna Stelei în ultima rundă. Formația lui Petre Grigoraș a cedat duminică seara pe stadionul Dr. „Constantin Rădulescu” din Cluj în fața formației CFR, prin golul reușit de Nouvier în minutul 73. Prima repriză a fost una de luptă, în care fazele la cele două porți au fost foarte rare, fără ocazii importante. În primul sfert de oră, de consemnat a fost un prim șut imprecis a lui Vitor Bruno și câte un corner de fiecare parte, fără finalizare. Un prim șut al mureșenilor l-a expediat în minutul 19 Ndoye, dar a fost blocat de apărarea clujenilor. Până la pauză gazdele au mai trimis spre poarta lui Stăncioiu prin Petruci și Păun, dar fără rezultat și la vestiare s-a intrat fără vreo reușită importantă.

Joc mai animat la reluare, un nou joc fără gol înscris

Primele minute ale reprizei secunde au fost mult mai animate. În minutul 49 Mutu a trimis o lovitură de cap, dar Marc a fost atent. Gazdele au replicat imediat prin Petrucci, dar șutul acestuia nu a nimerit poarta, iar Ndoye l-a imitat la faza următoare. Tot Adrian Mutu are o bună oportunitate de a deschide scorul în minutul 56, dar șutul nu este suficient de bine plasat și Marc reușește să respingă. După alte două minute apărarea mureșenilor îl blochează pe Petrucci. Urmează o dublă modificare efectuată de Petre Grigoraș în linia de mijloc, introducându-i pe Ciolacu și Jazvic în locul lui Gorobsov și Mutu. Clujenii fac și ei o schimbare și cel intrat, Nouvier reușește după doar câteva minute să deschidă scorul. Acesta a fost lăsat nemarcat în interiorul careului și a trimis pe lângă Stăncioiu. ASA a încercat să revină pe tabelă, încercând să obțină un punct foarte important în economia clasamentului, dar le-a lipsit luciditatea în fața careului advers, sau precizia șuturilor expediate de Voiculeț sau Mureșan, iar incursiunile lui Laurențiu Buș au fost anihilate. Partida s-a încheiat cu o lovitură de la colțul terenului în contul ASA, executată de Brandan, rămasă și aceasta fără rezultat și roș-albaștri părăsesc pentru a șasea oară în acest sezon terenul învinși, de această dată și locurile de play-off. În ultima rundă a sezonului regulat ASA întâlnește sâmbătă de la ora 18.00 FC Botoșani, dar și în cazul unei victorii vor trebui să aștepte rezultatul celor de la CSMS Iași, echipă aflată acum pe locul 6, care ar avea la rândul ei nevoie de o victorie la Pitești, în deplasarea în care Steaua va fi gazdă.
Formații:
CFR Cluj: Marc- Tiago Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora, Ruiz, Petrucci, Fillipe Guterres (89 L. Goian), Păun (66 Nouvier), Cristian Lopez (84 Bud), Vitor Bruno
ASA: Stăncioiu- G. Matei, Gonzalez, M. Constantin, Brandan, Ndoye (81 L. Buș), G. Mureșan, Gorobsov (61 Ciolacu), Mutu (61 Jazvic), Voiculeț, Țucudean