Share

Home / Administratie / Băile Jabenița, fără stăpân în continuare

Băile Jabenița, fără stăpân în continuare

Situația băilor sărate de la Jabenița rămâne în continuare incertă, litigiul dintre cele două părți care își dispută dreptul de proprietate fiind departe de a fi încheiat. Soluționarea litigiului este așteptată de noua conducere a primăriei Solovăstru, primarul Chirilă-Ilie Tătar speră ca lucrurile să se lămurească în final, astfel ca locul să redevină un punct de atracție pentru turiști. ”Rezolvarea acestui litigiu nu depinde de noi, se știe foarte bine cum decurg procesele în istanță în România. Ce știm este doar că este o pierdere pentru comuna noastră. Indiferent cine ar fi fost proprietar, la aceste băi venea lume multă, și se bucura de acest loc minunat. Situația din păcate este îndecisă, ea persistă de vreo opt ani de cînd băile sunt închise, în paragină. E un lucru rușinos pentru noi, e o rușine pentru comuna noastră ceea ce se întâmplă acolo. Indiferent cine va fi noul proprietar, sperăm ca el să pună mâna să facă ceva cu aceste băi, deoarece chiar nu merită să ne batem joc de acest loc. Mai vin oameni să facă baie, chiar și în condițiile care sunt, dar nu la un mod organizat. Își mai improvizează din scânduri un loc și se întreabă mirați în ce vremuri trăim. Sper ca o dată lucrurile să se rezolve”, a precizat Chirilă-Ilie Tătar, primarul comunei Solovăstru.

Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regurile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

PUG reactualizat la Tăureni

Agenţia pentru Protecţia Mediului (APM) Mureş anunţă publicul interesat asupra deciziei de emitere a avizului de …

Share
Share