Home / FC Municipal / ASA învinge și ajunge la „cota O”

ASA învinge și ajunge la „cota O”

În „derby-ul codașelor”, partida disputată duminică după-masă pe stadionul „Dan Păltinișanu” din Timișoara între ACS Poli din localitate și ASA Târgu-Mureș s-a încheiat cu victoria mureșenilor cu 1-0. Golul a fost înscris de debutantul Ciprian Rus în minutul 29, care a reluat din fața porții pasa lui Surdu, după o acțiune prelungită a acestuia. Partida a avut o mare încărcătură, miza fiind mare pentru cele două echipe aflate la minus. Timișorenii se puteau apropia de penultimul loc la doar 3 puncte, în timp ce ASA se distanța la 9. Jocul a fost echilibrat în prima parte, cu puține ocazii la cele două porți. Deschiderea scorului a mărit tensiunea și jocul a devenit tot mai fragmentat. În minutul 34 timișorenii s-au aflat aproape de egalare, dar șutul lui Popovici a fost respins de Mingote, dar și ASA a fost aproape de a se desprinde la un atac în care Kuku a creat panică în apărarea adversă. ASA a intrat la vestiare cu un avavtaj pe care au ținut să-l apere cu dinții.

Asediu la final, cu ocazii pentru ASA

Gazdele au forțat în debutul reprizei egalarea, dar Llorente a trimis peste poartă din careu, iar în minutul 53 Gabi Mureșan și Mingote au salvat în aceeași fază în fața lui Bocșan. Timișorenii au dominat jocul, au avut o posesie superioară, dar culoarele spre poartă au fost bine păzite. Surpinzător, antrenorul Dan Alexa a făcut o primă schimbare ofensivă prin introducerea lui Ciolacu, dar post pe post, fiind înlocuit autorul golului. Deși următoarele schimbări au fost evident pentru conservarea rezultatului, ASA a efectuat un pressing agresiv și ocaziile la poarta lui Mingote au fost rare. Spre final mureșenii au încercat să tragă de timp și acest lucru a adus 6 minute de prelungire din partea centralului Istvan Kovacs. Acestea s-au disputat în preajma porții lui Mingote, dar portughezul a reținut lovitura de cap trimisă de Șeroni în cel de-al treilea minut suplimentar, fază urmată de o mare ocazie a lui Ciolacu, salvată de portarul bănățean. ASA încheie jocul în preajma careului advers și obține primele puncte din deplasare, ajungând la cota O.

Au evoluat formațiile:

ACS Poli: Straton – Străuț (81 Al. Neagu), Bocșan, Scutaru (24 Șeroni), Novak, Artean, Bărbuț, Llorente, Croitoru, Doman, Popovici (64 Drăghici)

ASA: Mingote – Belu, Dobrosavlevici, Mureșan, Matei, Dică, Netzer, Surdu, Zicu (77 Mendy), Kuku (86 Candrea), Rus (69 Ciolacu)

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

ANGAJĂRI din sursă externă la Poliția Mureș!

Inspectoratul de Poliție Județean Mureș scoate la concurs 27 de posturi de agenți și ofițeri …