Share

Home / Cultură / Deda, 625 de ani de istorie

Deda, 625 de ani de istorie

Comuna Deda a îmbrăcat haine de sărbătoare sâmbătă, 8 septembrie, cu prilejul sărbătorii „Ziua Comunei Deda”, eveniment organizat de Primăria și Consiliul Local Deda, prilej cu care s-au serbat cei 625 de ani de la prima atestare documentară a comunei.

Alături de gazdele sărbătorii, Lucreția Cadar, primarul comunei Deda, și Marius Ceontea, viceprimarul comunei Deda, au onorat invitația oficialități centrale și județene, Horea Soporan, senator PSD, Dinu Socotar, deputat PSD, Ovidiu Dancu, vicepreședintele Consiliului Județean Mureș, Alexandru Cîmpeanu, vicepreședintele Consiliului Județean Mureș, Vasile Gliga, președintele PSD Mureș, Iacob Prada, Ambasadorul României în Irak, Ioan Macarie, inspector școlar general, Ovidiu Săvâșcă, director executiv APIA Mureș, col. Călin Handrea – inspector șef ISU „Horea” Mureș, Gheorghe Ştef, directorul executiv AJOFM Mureş, consilierii județeni Ștefan Someșan și Simion Gergely, precum și primarii Ovidiu Mălăncrăvean – Sighișoara, Petru Vultur – Lunca Bradului, Mircea Mariș – Suseni, Marius Lircă – Răstolița, Mircea Radu – Band, Ioan Milășan – Fărăgău, Nicolae Șovrea – Albești, Mircea Augustin Felegean –Vânători, și Maria Moldovan – Beica de Jos.

„Spriritualitatea este la ea acasă aici la Deda”

Binecuvântarea creștină a sărbătorii a fost adusă de preoții Gabriel Fărcaș din Deda, Ionuț Cadar din Filea și Daniel Pașcanu din Căcuci, moment care a prefațat momentul festiv al deschiderii oficiale.

„Pot spune că avem parte la această sărbătoare de toată floarea cea aleasă a județului Mureș pe scena Zilei Comunei Deda. Deda este cea mai reprezentativă comună de pe Valea Mureșului, reprezentativă și pentru județul Mureș. Comuna noastră se bucură de o cultură vastă, care întotdeauna a așezat-o într-o situație deosebită, de păstrătoare a tradițiilor, a costumului popular și a jocului popular din zonă. Am fost aleși ca și „Comună culturală a României”, titlu care ne onorează, astfel că evenimentul de astăzi nu face altceva decât să certifice acest titlu prin dansul și cântecul popular, precum și prin tradițiile comunei noastre. Spriritualitatea este la ea acasă aici la Deda, bisericile noastre sunt reprezentative pentru credincioșii noștri, în procent de aproape 100 % ortodocși. Școala este și ea la înălțimea cerințelor noastre, funcționând cu sute de elevi, în toate cele patru școli și în liceul nostru din Deda. Dispunem de toate serviciile pe care le poate avea o comună, evidența populației, Poliția Locală, serviciul de pompieri, asistență comunitară, SMURD, Căminele culturale sunt toate bine puse la punct, investiții care anual dezvoltă comuna Deda și o ridică pe cele mai înalte culmi ale județului și, de ce nu, și ale țării. Proiectele din fonduri europene și guvernamentale depășesc 10 milioane de euro. Avem în construcție o grădiniță nouă cu program prelungit, avem în perspectivă extinderea rețelei de canalizare în comună în totalitate și a celei de apă acolo unde este nevoie. De asemenea avem un proiect social „De la marginalizare la integrare” de 6 milioane de euro care va aduce toate beneficiile necesare comunității noastre. Avem condiții deosebite, suntem o comună mare, cetățenii acesteia sunt harnici și serioși, iubitori de cultură, de tradiții, inclusiv tineretul nostru care duce mai departe tot ce preia de la părinții și bunicii din comuna noastră. Ziua Comunei Deda aduce pe scenă un spectacol deosebit, dedicat împlinirii a 625 de ani de la la prima atestare documentară a comunei Deda, precum și Centenarului Marii Uniri”, a precizat Lucreția Cadar, primarul comunei Deda.

În cadrul evenimentului a avut loc și premierea Cuplurilor de Aur, acele perechi care au împlinit, în acest an, 50 de ani de căsnicie, familiile Țifrea Valer și Rodica, Pârcălabu Nicolae și Adriana, Ghidiu Ioan și Maria, Mircea Ioan și Valeria, Fodor Vasile și Mărioara, precum și a familiei Demian Petru și Maria pentru împlinirea a 65 de ani căsnicie. Au mai fost acordate diplome speciale doamnei Ana Ciontea pentru împlinirea vârstei de 95 de ani, respectiv doamnei Ambasador Luminița Odobescu și profesorilor Ioan Buta și Constantin Burdoază.

Program artistic bogat

Ziua Comunei Deda a fost întregită muzical de programul artistic oferit de Ansamblul „Cununa Călimanilor” din Deda, Ansamblul „Csurgo” din Aluniș și soliștii Ștefania Luca, Miruna Luca, Andreea Pop, Dănuț Cheia, Darius Tamba, Andrei Istvan, Miruna Crăciun, Dorin Bumbu, Andreea Alexandrescu. Au mai urcat pe scenă Mădălina Mureșan și grupul „Zestrea Ardealului”, soliștii Ionela Matei, Natalia Andone, Daria Chirilesc, Maria Vlaic, Ancuța Fărcaș, Anca Branea, Ilinca Bândilă și Ilinca Fărcaș. Invitați speciali ai sărbătorii de la Deda au fost Oana Bozga Pintea, Florin Mândru & Rotilo’s și Ellie White. Seara s-a încheiat cu un foc de artificii pe cinste.

Reabilitarea atelierului lui Ioan Vlasiu

 „Ne bucurăm să sărbătorim împreună cu cei din Deda cei 625 de ani de existență consemnată a comunei. Vreau să o laud pe doamna primar Lucreția Cadar pentru că este un bun exemplu pentru noi în ce privește buna guvernare a unei comune. Oamenii acestor locuri au parte nu doar de un peisaj mirific, dar și de o comună bogată gestionată foarte bine de către doamna primar. Împreună cu doamna primar și cu directorul Muzeului Județean facem mari eforturi ca unul dintre fiii acestei comune, artistul plastic Ioan Vlasiu să aibă parte de un atelier renovat la Deda Bistra, să reușim acest lucru în acest an centenar” – Horea Soporan, senator PSD

Păstrarea și conservarea tradițiilor Văii Mureșului

 „O felicit pe doamna primar Lucreția Cadar pentru tot ce face în comuna Deda, precum și pentru modul în care a organizat această sărbătoare a comunei. Merită felicitări alături de Consiliul Local și toți cei implicați în organizare și, nu în ultimul rând, locuitorilor comunei Deda pentru frumoasele realizări obținute prin munca lor de zi cu zi, precum și pentru păstrarea și conservarea tradiției populare a acestei minunate zone” – Dinu Socotar, deputat PSD

Deda, oameni frumoși, credincioși și destoinici

 „S-a vorbit aici despre bunăstarea la nivelul comunei Deda. Ea este evidentă în această comună de pe Valea Mureșului, este la ea acasă. Acest lucru se datorează în primul rând primarului comunei, doamna Lucreția Cadar, echipa care îi este alături și, de ce nu, pe locuitorii comunei, oameni frumoși, credincioși și destoinici. Vă îndemn să acționați în continuare în unitate, pentru că doar așa bunăstarea va putea să prospere în comuna Deda” – Alexandru Cîmpeanu, vicepreședintele Consiliului Județean Mureș

„Ne mândrim că susținem astfel de activități”

 „Faptul că ne aflăm în Anul Centenarului, a celor 100 de ani de la înfăptuirea României Mari ne mândrim că susținem astfel de activități prin care ducem mai departe tradițiile, portul popular și ceea ce înseamnă obiceiurile acestei frumoase comune a Văii Mureșului. Îi felicit pe cei din Deda, iar celor care poartă numele de Maria multă sănătate și la mulți ani” – Ovidiu Dancu, vicepreședintele Consiliului Județean Mureș

Laude aduse echipei din spatele primarului Lucreția Cadar

 „Avem aici, la Deda, la această sărbătoare un exemplu că se poate. E ușor să spui că nu avem bani, că nu se poate, dar aici la Deda se poate, cu oameni, cu o echipă în spatele nostru se poate. Cel mai bun exemplu pentru Valea Mureșului, pentru județul Mureș și pentru întreaga țară este doamna primar Lucreția Cadar precum și de cei din jurul domniei sale. Să aud că o comună beneficiază de 10 milioane de euro pentru investiții e mare lucru. Asta se datorează echipei din spatele doamnei primar Lucreția Cadar. Cu fruntea sus pot să spun că guvernul PSD-ALDE are foarte mari realizări, vedeți salariile, vedeți pensiile, copiii noștri aflați în străinătate pot veni acasă grație aeroportului, în curând se va da în folosință autostrada precum și realizarea barajului de la Răstolița, astfel să avem apă în anul 2020 în acest baraj. Ce poate să fie mai frumos decât în acest an, când sărbătorim Centenarul Marii Uniri, să ne adunăm cu toții și să vedem partea pozitivă a lucrurilor. De aceea vreau să vă felicit pentru cei 625 de ani de atestare documentară, comuna să prospere și să rămână una dintre cele mai frumoase din județ, cu acești minunați copii îmbrăcați în port popular” – Vasile Gliga, președintele PSD Mureș

 

 

 

Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regurile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

ASCOTID Trail Race revine cu cea de-a V-a ediție!

Asociația Copiilor și Tinerilor Diabetici Mureș organizează în 29 septembrie la Platoul Cornești din Târgu …

Share
Share