„Triplă” fără gol primit pentru fotbaliste Sport
  • 184 Vizualizări

„Triplă” fără gol primit pentru fotbaliste

Toate cele trei echipe de fotbal feminin mureșene au obținut victoria pe teren propriu, fără să primească vreun gol. În seria 1 a ligii secunde, Viitorul Reghin a depășit la limită pe teren propriu formația Selena Constanța, scor 1-0, dar suficient pentru ca reghinencele să urce pe podium, cu 11 puncte, devansându-și cu un punct adversara și apropiindu-se la un punct în spatele buzoiencelor de la Atletic Onix Râmnicu Sărat. A doua echipă din serie, Ladies Târgu-Mureș a obținut și eavictoria pe teren propriu, 3-0 cu ultima clasată, Măgura Bacău și au urcat pe locul 6 în clasament, cu 8 puncte.

Mureșencele de la CSM se desprind

A treia echipă mureșeană, CSM Târgu-Mureș activează în Liga III, fiind club nou înființat. Echipa conducea neînvinsă în seria III și a susținut în etapa a V-a, pe teren propriu, partida derby cu a doua clasată în serie, Independența Baia Mare. Celor 3 puncte pe care le aveau avantaj față de maramaureșence au mai adăugat alte 3 după victoria cu 6-0, dar între timp pe locul secund a urcat la 5 puncte de mureșence formația AFC Csikszereda Miercurea Ciuc. Echipa antrenorului Seches Carol și-a surclasat rivala, dar a reușit să se desprindă numai spre finalul partidei. După 2-0 la pauză, în partea a doua aceeași Mădălina Boroș a reușit în ultimul sfert de oră toate cele patru goluri de după pauză. Primul în urma unei lovituri de la 11 metri, alte două după ce s-a jucat cu apărarea adversă, driblând inclusiv portarul, iar la ultimul gol a pus doar latul după o pasă în fața porții primită de la Lucia Meleacă.

Campionatul fotbalului feminin a ajuns astfel la finalul turului.