Târgu-Mureșul revine în Liga I de futsal Sport
  • 152 Vizualizări

Târgu-Mureșul revine în Liga I de futsal

După un an de întrerupere, în care cea mai titrată echipă din futsalul românesc, City’us Târgu-Mureș a dispărut, „Orașul florilor” revine în Liga I, cu nou înființata CSM de această dată, performață parafată prin victoria cu 5-0 pe teren propriu în fața formației Kereszthegy Remetea, partidă din cadrul penultimei etape a ligii secunde. Echipa antrenorului Lucian Nicușan, cu fostul antrenor Kacso Endre pe funcția de director al secției în cadrul clubului târgumureșean a dominat autoritar ediția. Au înregistrat o primă înfrângere în etapa a III-a a turului, 5-7 la KSE Târgu-Secuiesc, dar i-au învins în retur pe aceștia cu 3-1. Așadar, în caz de egalitate de puncte pe mureșeni i-ar fi avantajat golurile înscrise în deplasare. Covăsneni erau dealtfel singurii care mai puteau aspira la locul care aduce promovarea directă în Liga I, a doua urmând să susțină baraj. Mureșenii cedaseră pentru a doua oară în etapa trecută, 3-4 la United 2 Galați și mai aveau nevoie de un singur punct în ultimul joc de pe teren propriu pentru a fi siguri de promovare.

Au forțat desprinderea după pauză

Adversara din această etapă nu se anunța ca una care să-i pună prea mari probleme (locul 5, la 6 puncte de locul pentru baraj). Gazdele au deschis foarte rapid scorul, mai exact în minutul 4, prin Andrei Boroș, dar până la pauză s-au jucat cu ocaziile. După o dominare fără nicio reușită, spre mijlocul reprizei secunde au accelerat și au mai punctat de trei ori în doar cinci minute. Au înscris în această perioadă Szöcs Lászlo (min. 26), Vlad Țipău (min. 29 și Küsmödi Tamás (min. 31). În minutul 37 Nagy Norbert a stabilit scorul final și pentru mureșeni întâlnirea din ultima etapă, la Buzău, cu Fortius, nu mai are importanță. Aceasta va avea loc abia în 5 mai, dar poate fi una importantă pentru buzoieni, care încă mai speră la locul secund. Dacă vor mai avea sau nu șanse se va cunoaște după partida directă cu echipa din Târgu Secuiesc care este programată în această etapă.