Conturi încheiate în Liga IV Slider
  • 621 Vizualizări

Conturi încheiate în Liga IV

În etapa a XXII-a a Ligii IV Elite la fotbal a fost decisă practic echipa care va reprezenta județul Mureș la barajul de promovare în Liga III. CSM Târgu-Mureș a câștigat pe teren propriu duelul cu Mureșul Luduș și s-a distanțat la 8 puncte în fruntea clasamentului. Târgumureșenii au învins cu 2-1, cu un gol al victoriei înscris de Victor Astafei în minutul 89, dintr-un penalty mai mult decât discutabil. A fost o fază prelungită și confuză în careul ludușenilor, lovitura de pedeapsă fiind acordată după ce portarul a fost vădit incomodat în săritură. Prima repriză a fost relativ echilibrată, cu o superioritate a CSM-ului, în special la ocaziile de gol, dar ludușenii au rezistat și au avut la rândul lor câteva acțiuni periculoase. În repriza a doua la gazde a intrat și golgheterul ediției Victor Astafei, absent în ultima vreme din motive medicale. Jocul a fost mult mai animat, cu ocazii de ambele părți. O lovitură liberă executată de Raul Iliescu de pe partea sângă a dus la deschiderea scorului, în minutul 58. Autorul golului era greu de identificat din buchetul de jucători, chiar cu suspiciuni de autogol. Astafei reușise și el să înscrie în minutul 72, la un șut respins de portarul ludușenilor, dar a fost semnalizat în poziție de ofsaid, reactivată din momentul șutului. Ludușenii au reușit să egaleze în minutul 81, dar aveau nevoie de victorie pentru a mai putea spera cât de cât. În cele patru etape rămase mai era nevoie de un al doilea eșec al liderului.

În celelalte partide ale etapei nu au fost înregistrate rezultate neașteptate. Singurul succes al unei vizitatoare s-a înregistrat pe terenul din Miercurea Nirajului, unde Viitorul Ungheni și-a confirmat ascensiunea din retur și a reușit un salt spectaculos de patru locuri în clasament, singura modificare în urma acestei etape. Victoriile la scor obținute de Unirea Ungheni, Mureșul Rușii Munți și Atletic Târgu-Mureș au confirmat încă o dată diferența de valoare dintre fruntașe și cele aflate în subsolul clasamentului.