Ladies trece în frunte Sport
  • 163 Vizualizări

Ladies trece în frunte

Echipa feminină de fotbal Ladies Târgu Mureș a preluat șefia în Grupa 2 a ligii secunde.

Mureșencele și-au învins fără drept de apel contracandidată la câștigarea seriei, 6-3 cu Universitatea Olimpia Cluj-Napoca. Partida disputată pe terenul din Miercurea Nirajului, cel pe care își dispută jocurile de pe teren propriu, a fost decisă după prima repriză încheiată 6-1. A fost jocul din cadrul etapei a V-a, ultima a turului și Ladies conduce cu 20 puncte, golaveraj 19-5, 3 victorii și un rezultat de egalitate. În primele trei întâlniri mureșencele au surclasat cu 8-0 pe Atletic Drobeta, au trecut cu 3-0 de Olimpic Star Cluj și au remizat în prima etapă, 2-2 cu AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, pe care o vor întâlni în runda următoare, tot pe teren propriu.

Mai puțin reușit a fost startul echipei CSM Târgu Mureș, care evoluează în a treia serie. Această gupă are în componență 7 echipe și și-a disputat prima etapă abia la sfârșitul săptămânii trecute. În etapa inaugurală echipa aflată sub comanda aceluiași Seches Carol a suferit o surprinzătoare înfrângere, 1-2 pe teren propriu cu United Bihor, după ce la pauză conduceau cu 1-0. În a doua etapă mureșencele au remizat în deplasarea de la Politehnica Timișoara, partidă încheiată fără gol. Singura din grupă cu două victorii este Dream Team București, iar celelalte componente ale grupei sunt Măgura Bacău, Atletic Onix Râmnicu Sărat și Luceafărul Filiași. Mureșencele de la CSM vor sta în etapa viitoare, după care, în 3 aprilie primesc vizita liderului.