Calificare în premieră Sport
  • 188 Vizualizări

Calificare în premieră

Selecționata de futsal U19 a României a reușit o performanță în premieră, calificarea la turneul final al Campionatului European, care se va disputa în luna septembrie în Spania. „Tricolorii” pregătiți de Robert Lupu și târgumureșeanul Kacso Endre, ambii aflați la City us Târgu Mureș în perioada de glorie a futsalului târgumureșean, au obținut calificarea între primele 8 echipe ale continentului după barajul disputat în Sala Sporturilor din Târgu Mureș. Adversarele României au fost Georgia și Slovacia, câștigătoarea grupei preliminare urmând să participe la turneul final. Calificarea a fost obținută, dar nu fără emoții. România a învins Georgia cu 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0, cu două goluri primite în mai puțin de un minut, apoi cu 4-0 Slovacia, după 0-0 la pauză. În jocul ultimei zile slovacilor le era suficient un rezultat de egalitate, având victorie cu 4-2 în fața Georgiei. Golul doi al României a fost înscris în ambele partide de Nagy Tamás, component al divizionarei secunde CSM Târgu Mureș.