Mureşencele părăsesc cu fruntea sus Challenge Cup CSU Medicina CSŞ
  • 83 Vizualizări

Mureşencele părăsesc cu fruntea sus Challenge Cup

Echipa feminină de volei CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş a pierdut cu scorul de 3-1 (22-25, 25-18, 29-27, 25-16) partida retur din cadrul “optimilor” CEV Challenge Cup, disputată miercuri seara în deplasare, în faţa formaţiei franceze ASPTT Mulhouse şi a părăsit competiţia. Învingătoare în jocul tur, disputat în urmă cu o săptămână în Sala Sporturilor, mureşencele au dat o replică bună mult mai experimentatei formaţii franceze. Echipa lui Atanas Petrov a pornit bine şi a preluat din start conducerea, 2-0, apoi 6-2. Gazdele au reuşit să egaleze şi au trecut la conducere la primul time out tehnic, reuşind apoi o serie de alte cinci puncte. După 16-10 la al doilea timp de odihnă şi 20-15 spre finalul setului, medicinistele au revenit spectaculos, au egalat la 21 şi au câştigat setul cu trei puncte consecutive, după ce gazdele au mai egalat la 22. Setul secund a fost foarte echilibrat, cu avantaj alternativ, dar nu la mai mult de două puncte. După ce au condus ultima dată la 17-16, mureşencele au cedat de la 19-18 pentru gazde, care au punctat de şase ori consecutiv.

Aproape de cel puţin ”setul de aur”

După desfăşurarea jocului, cu 1-1 la seturi, orice rezultat părea posibil. A urmat cel mai disputat set al întâlnirii. Echipa franceză a început mai bine, a condus cu trei puncte şi cu 8-4 la primul timp tehnic. Mureşencele au egalat la 9, apoi la 12 şi au trecut la conducere cu 14-12. S-a mers cap la cap până la final. CSU Medicina a avut două mingi de set la 24-22. Era un set în care dacă se obţinea victoria era sigură cel puţin disputarea setului “de aur”, sau chiar calificarea, în cazul câştigării a încă unui set. Gazdele au egalat, după care mureşencele au mai avut de trei ori posibilitatea de a încheia setul. Nu au reuşit şi echipa din Moulhouse a valorificat prima minge de set. După un set maraton, plin de suspans, în al patrulea gazdele au dominat şi au obţinut calificarea. A fost singurul set în care echipa mureşeană nu s-a aflat la conducere, reuşind să menţină scorul strâns doar până la jumătatea acestuia. Finalul setului a adus din nou şase puncte consecutive gazdelor şi CSU Medicina ratează calificarea în “sferturi”, după două partide în care au fost egale adversarei.

Arbitrul spaniol Alexis Fuentes Barrasa, secondat de sanmarinezul Massimo Fanucci a condus formaţiile:

Mulhouse: Ferulik, Lazarevic, Jaeckel, Faesch, Tsekova, Ilie-Albu, Bousquet-libero, Dabic, Davidovic, Djilali, Nercher.

CSU Medicina: Iancu, Lupu, Trică, Radu, Tsvetanova, Popova, Gomez-libero, Ivanciu, Ozun-libero, Pintea.