1-1 la Botoșani, o remiză care nu folosește nimănui FC Municipal
  • 65 Vizualizări

1-1 la Botoșani, o remiză care nu folosește nimănui

asaASA Târgu-Mureș a încheiat duminică seara la egalitate, scor 1-1, întâlnirea disputată în deplasare cu FC Botoșani, în cadrul ultimei etape a turului Ligii I de fotbal. Gonzales a deschis scorul pentru ASA în minutul 24, iar Handnagy a egalat în minutul 73.
La al doilea meci cu antrenorul Cristiano Bergodi pe bancă, ASA a dominat partida, dar și-a ratat obiectivul propus, acela de a obține 3 puncte pentru consolidarea locului de play-off ocupat în prezent. Și acesta este ocupat posibil doar până la decizia TASS în privința celor 6 puncte penalizare a celor de la CFR Cluj. Deși învinși pe teren propriu de către CS U Craiova, cu cele 6 puncte clujenii ar depăși ASA și echipa din Bănie cu 1 punct. Partida de la Botoșani a fost una foarte săracă în faze de poartă, îndeosebi în prima repriză. Mureșenii au trimis pentru prima dată spre poartă în minutul 18, dar lovitura de cap trimisă de Pedro a trecut peste poartă. În minutul 24, Brandan a executat de pe partea dreaptă o lovitură de colț, iar fundașul Ivan Gonzales a trimis de la 10 metri aproape de vinclu. Mureșenii au intrat la vestiare cu un avantaj minim, după ce gazdele au trimis pe poarta lui Viciu o primă minge abia în minutul 42.

„Catenacio” n-a funcționat, 2 puncte s-au ratat
Deși a controlat în mare parte și repriza secundă, mureșenii n-au reușit să-și majoreze avantajul sau să conserve rezultatul decât până în minutul 73. Apărarea echipei unui antrenor reprezentant al celebrului „catenacio” a cedat la un contraatac purtat de același Hadnagy, care egala tot la 1 în turul ediției trecute la Târgu-Mureș. Atunci, la fel ca și în returul din nordul Moldovei, mureșenii au reușit spre final să mai înscrie o dată, dar de această dată a lipsit luciditatea în fazele ofensive, dar nici Bergodi n-a avut multe variante de a schimba ceva la o echipă cu mai mulți jucători accidentați și cu doar patru jucători de rezervă pe bancă. ASA devine după acest rezultat „liderul remizelor”, cu al șaptelea meci încheiat nedecis și se află la patra partidă fără victorie. Ultimul succes l-au obținut tot în nordul Moldovei, 1-0 la CSMS Iași, în etapa a IX-a. Urmează două săptămâni de pauză în campionat, dar va susține înaintea primei etape din retur, la Dinamo, meciul din „sferturile” Cupei Ligii, tot în deplasare, la Concordia Chiajna, miercuri, 14 octombrie.
Au evoluat formațiile
FC Botoşani: Iliev- Patache (’87 Popovici), Miron, Plămadă, Acsinte, Batin (’83 Brata), Vasvari, Bordeianu, Fulop (’69 Martinus), D. Roman, Hadnagy
ASA: Viciu- Velayos, Gonzalez, Bejan, Balic, G. Mureşan, Brandan, Louis Pedro (’83 Axente), Dedov (’77 Hanca), Romario, Manolov.