Fetele de la ASA, victorie categorică la Odorhei FC Municipal
  • 123 Vizualizări

Fetele de la ASA, victorie categorică la Odorhei

DSC_0292În primul joc din acest an al Superligii feminine de fotbal, ASA Târgu-Mureș a învins duminică în deplasare la Odorheiu Secuiesc formația locală Vasas Femina cu scorul de 5-0 (2-0). Golurile au fost înscrise de Biljana Bradic (6, 11), Dénes Dorotya (52), Göder Brigitta (61) și Mădălina Boroș (80). În ultimul minut, Lucia Meleacă a ratat o lovitură de la 11 metri. Partida a contat pentru etapa a XI-a și a fost dominată de către echipa mureșeană, care s-a desprins decisiv în repriza secundă, după ce la pauză aveau avantaj prin dubla reușită de noua achiziție, Biljana Bradic. Mureșencele au reușit astfel să câștige mai categoric în deplasare, după ce în partida tur, ultima disputată anul trecut, fiind reprogramată, au reușit să puncteze doar de patru ori. Echipa antrenorului Seches Carol se menține cu trei etape rămase până la începerea turneului play –off la 3 puncte în spatele liderului Olimpia Cluj, clujencele reușind în această etapă la rândul lor să învingă în deplasare, 4-1 la Navobi Iași.