BC Mureș continuă seria eșecurilor BC Mures
  • 109 Vizualizări

BC Mureș continuă seria eșecurilor

bc muresDupă ce echipa masculină de baschet BC Mureș Târgu-Mureș a obținut nu mai puțin de cinci victorii în tot atâtea întâlniri ale sezonului în fața sibienilor de la CSU Atlassib (două în Cupa României, două în sezonul regulat al Ligii Naționale și una în play-off), „tigrii” au fost învinși sâmbătă seara în cea de-a șasea. Mureșenii au pierdut în deplasare partida din etapa XXIX-a, a VII-a din prima fază a turneului play-ff cu 86-76 (14-17, 29-18, 19-12, 24-29). După un debut mai ezitant, în care au fost conduși cu 9-3, mureșenii au încheiat primul sfert în avantaj, dar au urmat două sferturi slabe. Dacă la pauza mare avantajul gazdelor era de 8 puncte (43-35), acesta a crescut la reluare și la ultima pauză sibienii conduceau cu 62-47. Reușitele de 3 puncte ale adversarilor a fost din nou punctul slab la mureșeni, sibienii reușind 13 aruncări. Debutul ultimului act le-a aparținut tot acestora, care s-au desprins până la 19 puncte. Revenirea din ultimele minute a fost tardivă, mureșenii nereușind să se apropie la mai puțin de 8 puncte. Cu acest eșec, „tigrii” coboară pe locul 5 al clasamentului, loc ce va putea fi cu greu păstrat, în condițiile în care CSU Atlassib s-a apropiat la un singur punct și BC Mureș va avea trei partide dificile în ultimele trei runde ale acestei prime faze, deplasări la Oradea și Cluj, urmând să încheie pe teren propriu cu SCM U Craiova. Primul meci îl vor susține miercuri, 30 martie, ora 18.00, pe terenul liderului CSM Oradea.

Marcatori:

CSU Atlassib: Hardy 23, Gilbert 20 (5×3), Mijajlovic 13 (2), Lalovic 13 (1), Tîncu 12 (4), Cioacătă 3 (1), Harrison 2.

BC Mureș: Mohammed 18 (1), Barro 16, Jurevicus 15 (3), Martinic 11 (3), Pustahvar 5 (1), Barabasi 4, Polyak 3 (1), Lazar 2, Scott 2.