Serviciul Informare și Relații cu Publicul din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență a transmis miercuri, 5 august, printr-un comunicat de presă, faptul că în cursul zilei de ieri, pompierii au acționat pentru gestionarea a 1.451 situații de urgență.
,, La nivel național, au fost înregistrate 1.102 de solicitări pentru acordarea de prim ajutor, 1.155 de persoane fiind asistate medical.În afara acestor situații, salvatorii au acționat pentru stingerea a 128 de incendii, 1 intervenție de descarcerare, precum și în alte 220 de misiuni, precum deblocare persoane și animale, distrugere muniție neexplodată si alte tipuri de intervenții destinate protecției comunităților”, a informat Serviciul Informare și Relații cu Publicul a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.
,,Pompierii militari rămân mobilizați, 24 de ore din 24 de ore, pentru gestionarea operativă a situațiilor de urgență și acordarea primului ajutor medical specializat persoanelor aflate în dificultate”, se menționează în comunicat.
Andreea ȚIȚIU