Victorie scontată și necesară Sport
  • 207 Vizualizări

Victorie scontată și necesară

În partida din etapa a XXII-a a Ligii Naționale de Baschet Feminin BC Sirius Mureșul Târgu Mureș s-a impus miercuri în deplasare, 76-65 cu Rapid București. Victoria mureșencelor era una scontată, totodată necesară în tentativa ocupării unui loc cât mai bun la finalul sezonului regulat, de care le mai despart patru etape. În aceste condiții, echipa antrenorului Artemie Popa a abordat jocul cu maximă seriozitate. Mureșencele s-au distanțat rapid pe tabela de marcaj, au câștigat primele trei sferturi, 19-8, 19-15 și 22-15. La adăpostul celor 22 de puncte, a rulat întreg lotul de jucătoare, cedând cu 16-27 ultimul act. Rapidistele nu au reușit pe parcursul întâlnirii decât să reducă din diferență, apropiindu-se la jumătatea sfertului trei la 10 puncte. De menționat, 10 din cele 11 jucătoare trimise pe parchet au reușit să înscrie cel puțin un coș.

Ascensiunea, stopată de program și restanțe

După acest joc Sirius rămâne momentan pe locul 6, cu 9 victorii și 8 înfrângeri, dar are în continuare alte trei partide cu adversare mai slab clasate. Mai mult, principalele adversare în lupta pentru locul 4 au de înfruntat echipe din trio-ul fruntaș și un duel direct. Următorul joc al mureșencelor va fi tot în deplasare, cu ACS KSE Târgu Secuiesc, partidă programată în 5 martie. Marcatoarele formației mureșene în meciul cu Rapid au fost: Ruth Sherrill 27, Alexis Cortez 16 (1×3), Solyom Sara 13 (3×3), Denisa Griffin și Rebecca Raluca Lipovan (1×3) câte 5, Ruxandra Chiș 4 (1×3), Andreea Feiseș 3 (1×3), Czimbalmos Timea, Sorana Anca și Cristina Badi câte 1 punct. A mai jucat Viana Mircea.