„Tricolorele”, încă un pas până la Europene Sport
  • 197 Vizualizări

„Tricolorele”, încă un pas până la Europene

Cu două componente din lotul ASA Târgu-Mureș în echipa de start (și integraliste), echipa feminină de fotbal senioare a României a învins joi cu 3-0 în Albania, ultima deplasare din grupa preliminară pentru calificarea la turneul final al Campionatul European 2017 ce va fi găzduit de Olanda. Această performanță ar constitui o premieră pentru fotbalul feminin din România și poate fi obținută de „tricolore” în meciul direct cu Ucraina de pe teren propriu, programat pentru data de 15 septembrie. România se află pe locul 2, la egalitate de puncte cu Ucraina și va mai avea de susținut un ultim meci tot pe teren propriu, cu Grecia, în 20 septembrie, tot pe teren propriu. Grupa este câștigată deja de Franța, iar la turneul final al Campionatului European de fotbal, care se va desfășura în perioada 16 iulie – 6 august 2017 se califică opt echipe din postura de câștigătoare de grupe, plus alte 7 formații de pe locul secund. 6 merg direct în Olanda, ultima fiind decisă după un meci de baraj. Olanda, țara gazdă, e calificată din oficiu.

În echipa care s-a impus la Elbasan cele două componente ale ASA au fost portarul Andreea Părăluță și Göder Brigitta (rândul de jos, prima din stânga-nr.2), iar una dintre fostele jucătoare a echipei mureșene, Herczeg Andrea (nr.10) a fost înlocuită în minutul 27. Toate cele trei goluri au fost înscrise de Ștefania Vătafu, în minutele 43, 67 și 77, care va lipsi însă cu Ucraina, fiind suspendată pentru cumul de cartonașe galbene.