Buni şi în Bistriţa Sport
  • 39 Vizualizări

Buni şi în Bistriţa

Sala Polivalentă din Bistriţa Năsăud a găzduit la sfârşitul săptămânii trecute prima ediţie a “Memorialului Vasile Moldovan”, în amintirea regretatului om de fotbal din Bistriţa, tatăl internaţionalului Viorel Moldovan.
Turneul de fotbal în sală a fost organizat pentru grupele de copii născuţi în anul 1995.
La această competiţie au participat 10 echipe din judeţele Cluj, Mureş şi Bistriţa. AS Kinder Sângeorgiu de Mureş a fost prezentă cu două echipe, grupa '95 şi grupa '96.
În grupă ,AS Kinder 95" a câştigat la pas toate cele patru meciuri, ajungând să dispute finala cu câştigătoarea celeilalte grupe, echipa Şcolii de Fotbal Viorel Moldovan Bistriţa. După un joc viu disputat, echipa bistriţeană a câştigat meritat, luându-şi astfel revanşa, după ce în urmă cu o lună, la faza zonală A Memorialului Gigi Ola, câştigătoare a fost echipa mureşeană.
,,Piticii,, de la AS Kider 96 , deşi mai mici cu un an decât ceilalţi competitori, au avut o comportare merituoasă ocupând în final locul şapte, cu două meciuri câştigate şi trei pierdute la limită.
La sfârşitul turneului, organizatorii au oferit frumoase cupe şi diplome echipelor fruntaşe şi jucătorilor evidenţiaţi.
Cel mai bun portar al turneului a fost ales Iacob Paul de la AS Kinder (foto). (D.T.)