Victorie muncită, dar meritată Sport
  • 21 Vizualizări

Victorie muncită, dar meritată

1-burta_c47a2d.jpgEchipa feminină de handbal SC Mureşul Târgu-Mureş a învins sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 26-23 formaţia harghiteană SC Bowling Sfântu Gheorghe, într-o partidă din cadrul etapei a XIII-a din Divizia A, Seria B. Mureşencele au luptat din răsputeri pentru această victorie, una foarte importantă pentru ele, în faţa unei formaţii care o putea depăşi în clasament în cazul unei victorii. Prima repriză a fost deosebit de echilibrată, dar oaspetele au reuşit o singură dată să preia conducerea, la 8-7, în minutul 18. Cu o „bancă scurtă”, pe care se aflau mai multe junioare, antrenorul Iosif Bukaresti nu şi-a permis să rişte şi a efevtuat primele schimbări doar spre sfârşitul primei reprize. A fost un joc greu, dominat de mureşence, dar disputat în spritul fair playului. Prima eliminare a suferit-o echipa gazdă când căpitanul Nagy Betty şi-a lăsat echipa în minutul 22 în inferioritate. Scorul primei reprize a fost stabilit de Alina Moloci, cu aportul portarului Raluca Ungureanu, care a parat câteva aruncări spre final. Repriza secundă a lăsat la un moment dat impresia că finalul va fi unul lejer pentru gazde. Reuşitele Alinei Moloci şi Georgeta Cioban, completate de loviturile de la 7 metri transformate de Szidonia Rad au dus scorul la un aparent liniştitor 22-16. Realaxarea şi ratările exasperante, trei bare de la linia de 7 metri, recuperări trimise din nou în bară, au făcut însă ca tabela să arate 24-23, cu un minut şi jumătate înaintea finalului. În poartă însă, Ungureanu îşi face din nou datoria, iar Moloci şi Ramona Tamaş reuşesc două goluri care au închis tabela cu o victorie foarte importantă pentru mureşence.
La SC Mureţul au evoluat: Peter, Ungureanu, Rad 7, Moloci 6, Nagy 6, Cioban 5, Pista 1, Tamaş 1, Serediuc, Pop.