Un amical de “lux” pentru ASA: “Moţul” contra ”Mister” FC Municipal
  • 85 Vizualizări

Un amical de “lux” pentru ASA: “Moţul” contra ”Mister”

ASA învinge în al doilea meci

În cel de-al doilea joc amical din cadrul cantonamentului pe care îl efectuează în Antalya, divizionara secundă de fotbal ASA Târgu-Mureş a învins miercuri cu scorul de 3-1, ocupanta locului 12 în Liga 1 din Georgia, Merani Martvili. Pentru echipa lui Ioan Ovidiu Sabău au înscris Voiculeţ şi Amauri. Voiculeţ a reuşit o dublă prima repriză, în urma unor acţiuni cursive finalizate din interiorul careului în minutele 20 şi 36. Golul lui Amauri a fost reuşit în minutul 50, pe un contraatac. În prima repriză, ASA a dominat categoric, în afara celor două goluri având şi alte oportunităţi de a înscrie, obţinând pe parcursul reprizei nu mai puţin de 8 lovituri de la colţul terenului. În partea secundă, antrenorul mureşenilor a rulat conform obiceiului din jocurile amicale întreg lotul, cu excepţia lui Bumba, care s-a accidentat în primul joc, cel pierdut duminică cu 0-2 în faţa celor de la Metalurgi Rustavi, tot o reprezentantă a fotbalului din prima ligă a Georgiei.

Goluri în premieră şi debuturi

De notat primele goluri în tricoul roşu-albastru a doi dintre noii sosiţi, cele înscrise de Voiculeţ şi Amauri şi debutul lui Ousmane N’Doye. În prima repriză, ASA a evoluat cu următorul 11: Botoşer- Tomozei, Gugu, Heil, Szilagyi- Hora, N’Doye, Sepsi, Buhăescu- Voiculeţ, Verdeş. În repriza secundă au evoluat: Feher- Hanca, Alex. Dan, Onicaş, Vârtic- Amauri, Candrea, Ologu, Huiban- Petriş, Ceaca. Spre finalul partidei, jucătorii celor două echipe au participat la o încăierare generală, din fericire fără urmări. Al treilea joc al mureşenilor se dispută fără nicio zi de pauză, acesta urmând a le aduce în faţă, joi, 13 februarie, de la ora 11, echipa lui Mircea Lucescu, campioana Ucrainei, Sahtior Donetsk. Partida va avea loc în complexul Mardan Sport.