ASA învinge la Iaşi şi rămâne pe locul 4 FC Municipal
  • 127 Vizualizări

ASA învinge la Iaşi şi rămâne pe locul 4

asaASA Târgu-Mureş a câştigat cu 1-0 vineri seara partida susţinută în deplasare, la CSMS Iaşi, în cadrul etapei a IX-a a Ligii I de fotbal. Unicul gol a fost înscris de Ramiro Costa în minutul 52. După doar câteva minute de tatonare, mureşenii trimit primii spre poarta lui Grahovac, în minutul 7, dar şutul lui Pedro ocoleşte poarta. Au urmat câteva minute în care gazdele s-au apropiat mai periculos de poartă, îndeosebi prin Vasile Gheorghe. Şutul acestuia din minutul 9 a fost însă reţinut de Stăncioiu, apoi o altă minge trimisă spre poartă a fost deviată în corner de Golanski, după care portarul mureşenilor a reţinut lovitura de cap a aceluiaşi Vasile Gheorghe. Până la pauză nu s-au mai înregistrat ocazii importante şi la vestiare s-a intrat cu scor alb.
Gol rapid după reluare
Intrarea lui Ndoye la pauză a adus un plus ofensiv oaspeţilor, iar următoarele modificări efectuate de Vasile Miriuţă au dat un plus de siguranţă. Mureşenii au reuşit repede deschiderea scorului prin Costa, la un prim şut al lui Jazvic respins de Grahovac. Acesta este învins imediat a doua oară, dar reuşita este anulată pentru poziţia de ofsaid în care se afla argenitinianul. Ieşenii trec pe lângă egalare în minutul 63, dar Stăncioiu salvează din faţa lui Dole, după care tot Costa trece pe lângă 2-0, şutul trecând pe lângă vinclu. Moldovenii au forţat obţinerea a cel puţin unui punct, dar ASA a avut şi şansă în minutul 80, când mingea trimisă cu capul de Golubovic a lovit stâlpul porţii, iar în ultimul minut acesta a fost blocat în interiorul careului. Mureşenii reuşesc pentru a doua oară în acest sezon să lege două victorii şi, după singurul eşec al ediţiei, la Viitorul, se află la un punct de primele poziţii (Dinamo şi Astra, dar a doua nu a jucat încă partida de la Petrolul Ploieşti, viitoarea adversară a roş-albaştrilor). Jocul se va disputa sâmbătă, 12 septembrie, ora 21.00, pe Trans Sil.
Au evoluat formaţiile.
CSMS: Grahovac– Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Bosoi (’58 Bădic), Mitici, Enescu (’75 Creţu), Nuno Viveiros, Gheorghe (’58 Boiciuc), Bole, Golubovici
ASA: Stăncioiu– Golanski (’76 Velayos), Balaur, Gonzalez, Balici, Gorobsov (’46 N’Doye), Brandan, Luis Pedro (’55 Romario Korczorg), Hanca, Ramiro Costa, Jazvici