Campionii trec un test dificil Sport
  • 119 Vizualizări

Campionii trec un test dificil

futsalCampioana ultimei ediții la futsal, City’us Târgu-Mureș a câștigat duminică seara cu scorul 4-1 (2-0) întâlnirea disputată la Iași cu formația locală CSMS. Partida din etapa a XV-a, a doua a returului se anunța una dificilă, ieșenii fiind de fiecare dată un adversar ambițios și tenace. Așa cum era de așteptat, a fost o victorie muncită, ieșenii fiind o echipă greu de învins, îndeosebi pe teren propriu. Golurile formației mureșene au fost înscrise de Fabio Aguiar (2), Csoma Alpar și Paulo Ferreira. În prima parte, campioana a reușit să se desprindă la două goluri, prin reușitele lui Aguiar și Csoma Alpar, dar ieșenii au revenit pe tabelă la începutul reprizei secunde. Golurile aceluiași Aguiar și P. Ferreira au stabilit învingătoarea, în urma unui meci frumos, cu multe ocazii la cele două porți. Echipa cu noua conducere tehnică, cu antrenorii Lucian Nicușan și Cosmin Gherman au închis bine în apărare și nu au mai primit gol până la final, trecând cu brio peste un prim test dificil. City’us a deplasat pentru această partidă un lot de 11 jucători. Cei cinci care au început partida au fost: Carlao- Emil Răducu, Dumitru Mimi Stoica, Liviu Ruxandari și Csoma Alpár. Ceilalți componenți ai lotului au fost: Răzvan Cătinean- Fabio Aguiar, Paulo Ferreira, Cesar Ribeiro, Cosmin Gherman și juniorul Alex Pop. Bogdan Covaci, Paulinho, Mario Duque și Vlad Țipău nu au făcut deplasarea, fiind accidentați, iar Csoma nu a mai putut fi folosit în repriza secundă, în urma unei lovituri primite în zona genunchiului.
În continuare, doar în plasa fruntașelor
Cu acest succes, City’us acumulează 31 de puncte, dar se află în continuare la 5 de liderul Informatica Timișoara și 2 de Autobergamo Deva, care nu a disputat partida din deplasare cu Galactic Focșani. Pentru City’us urmează două săptămâni de pauză, jocurile de pe teren propriu cu Muncitorul Reșița, restanță din etapa a XIV-a și Informatica Timișoara, care urma să se dispute la sfârșitul acestei săptămâni fiind amânate. Pentru primul, cel cu echipa din Reșița s-a stabilit data de disputare pentru 21 februarie. Următoarea partidă a formației mureșene va fi în 7 februarie, la United Galați, iar pe teren propriu după o săptămână, în 14 februarie, cu Clujana Cluj.