Lupta pentru podium se „încinge” în Liga IV Sport
  • 118 Vizualizări

Lupta pentru podium se „încinge” în Liga IV

liga 4A treia etapă din seria mureșeană a Ligii IV de fotbal a furnizat primele rezultate care pot fi considerate surprize, cu atât mai mult cu cât ocupantele locurilor fruntașe au întâlnit adversare din jumătatea a doua a clasamentului. Aflată în plutonul fruntaș, Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure, considerată și revelația ediției, a remizat pe teren propiu cu Mureșul Cuci. O altă surpriză poate fi considerată înfrângerea echipei fruntașe din Rușii Munți la Sărmașu, echipă care a obținut relativ târziu primele puncte în actuala ediție de campionat. În urma acestor rezultate, pe podium s-au produs câteva modificări. Dacă liderul Mureșul Luduș a rămas neclintită, fiind în continuare singura neînvinsă, pe locul secund a ajuns formația din Miercurea Nirajului, podiumul fiind completat de ASA 2. Aceștia din urmă s-au impus cu 7-1 în fața echipei Unirea Tricolor Târnăveni, care s-a prezentat la joc cu un singur jucător de rezervă. Echipa pregătită de Constantin Lungu a dominat, dar s-a desprins destul de greu, în special în repriza secundă, când și-a spus cuvântul și condiția fizică.

Răzvan Stoica și Ardelean au punctat în prima repriză, în minutele 15 și 30, rezultat la pauză. La reluare, Toto a majorat scorul în minutul 55, iar după două minute Stoica a reușit dubla. În minutul 60, oaspeții au redus scorul, dar până la final roș-albaștrii au mai înscris de trei ori. Stoica a reușit în minutul 71 „tripla”, iar în minutele 81 și 83 au înscris Kanyaro și Tamas.

Prima etapă intermediară, prima cu diferite derby-uri

Etapa a XXI-a este prima etapă intermediară, una care programează mai multe jocuri atractive. Unele sunt derby-uri de clasament, altele între „vecine” zonale. Capul de afiș are loc la Miercurea Nirajului, între ocupantele locurilor 2 și 3, ACS din localitate și ASA 2, aflate la egalitate de puncte. Un alt derby, dar al codașelor, între ultimele două clasate, Raza de Soare Acățari și Arena Sighișoara, în timp ce alte partide se dispută între vecine care pot face deplasarea și pe jos: Ungheni-Nazna, Cuci-Luduș, sau Daneș-Sângeorgiu de Pădure. Lupta pentru podium se dă în continuare între cinci echipe, departajate de doar 3 puncte, în timp ce liderul se menține la distanță de acest grup. Cu excepția partide de pe sinteticul stadionului Trans Sil, între MSE 08 Târgu-Mureș și Lacul Ursu Mobila Sovata, care se joacă de la ora 19.30, celelalte partide vor avea loc de la ora 15.00