Buducnost Podgorica – HCM Baia Mare 32-25, în sferturile Ligii Campionilor Sport International
  • 159 Vizualizări

Buducnost Podgorica – HCM Baia Mare 32-25, în sferturile Ligii Campionilor

handbalEchipa muntenegreană, deținătoarea trofeului, câștigase și partida tur, cu 29-24, și este ultima echipă calificată la turneul Final Four de la Budapesta.

HCM, care a avut doar 11 jucătoare la Podgorica (fără Paula Ungureanu, Gabriella Szucs, Adriana Nechita, Allison Pineau), a făcut o primă repriză foarte bună și a condus cu 8-6 (13), 9-7 (15), 12-10 (24), pentru ca la pauză să aibă avantaj minim, 14-13.

Buducnost a marcat de trei ori la rând după pauză și a preluat controlul jocului, iar HCM a mai fost o singură dată la diferență de un gol, 22-21 (43), iar apoi campioana s-a desprins și a învins meritat cu 32-25.

Cristina Neagu, românca echipei din Podgorica, a fost cea mai bună jucătoare de pe teren, marcând 10 goluri.

Pentru Buducnost au mai marcat Katarina Bulatovic 5 goluri, Milena Raicevic 4, Neli Irman 4, Majda Mehmedovic 4, Ema Ramusovic 2, Djurdjina Jaukovic 1, Jovana Kovacevic 1, Dragana Cvijic 1.

La HCM au jucat: Ionica Munteanu, Iulia Dumanska — Alexandra Do Nascimento 2, Lois Abbingh 5, Gabriela Perianu 3, Valentina Ardean-Elisei 4, Katarina Jezic 3, Luciana Marin-Popescu 2, Timea Tătar 1, Gabriela Preda, Patricia Vizitiu 5. Antrenor: Aurelian Roșca.

Au arbitrat cehii Jiri Opava și Pavel Valek, delegat EHF a fost Janka Stasova (Slovacia), iar observatori EHF pentru arbitri a fost croatul Josip Posavec.

La turneul Final Four al Ligii Campionilor, programat pe 7-8 mai la Budapesta, s-au mai calificat CSM București (26-25 și 29-28 cu Rostov), Gyor Auto ETO KC (31-18 și 40-23 cu FTC-Rail Cargo Hungaria) și Vardar Skopje (34-20 și 26-28 cu Larvik).

Sursa: Agerpress