Nebunie în „junglă”. BC Mureș e-n finală! Sport
  • 404 Vizualizări

Nebunie în „junglă”. BC Mureș e-n finală!

Echipa masculină de baschet BC Mureș Târgu-Mureș s-a calificat pentru a treia oară în finala campionatului de baschet, după ce a învins miercuri seara pe teren propriu Steaua CSM Eximbank București. Mureșenii au câștigat primele două întâlniri disputate în urmă cu o săptămână la București și mai aveau nevoie de o victorie pentru accederea în finală. Au ratat acest lucru în prima partidă disputată miercuri pe teren propriu, dar au învins vineri seara cu 75-72 după prelungiri. Scorul pe sferturi a fost 17-17, 17-13, 17-17, 11-15, iar în prelungiri a fost 13-10.

Meciul a fost deosebit de tensionat, cu numeroase răsturnări de scor. Steaua a dominat fiecare debut de sfert, începând de fiecare dată cu câte un coș de 3 puncte, dar apărarea mureșenilor s-a mobilizat în momentele cheie. BC Mureș a avut cel mai mare avantaj pe parcursul întregii întâlniri în sfertul al treilea, la 50-39 și posesia mingii, dar până la ultima pauză au mai înscris un singur punct, și acela cu una din cele trei libere de care a beneficiat Jurevicus. Ultimul sfert a fost dominat de tensiunea și importanța jocului, mai puține reușite la coș. Mureșenii puteau închide practic meciul la intrarea în ultimele două minute, când au avut atacul și avantaj de 4, chiar 6 puncte pe tabelă, Steaua fiind și în penalizare. Presiunea și-a spus cuvântul. O nouă minge pierdută în atac a făcut ca oaspeții să egaleze la 62 și să aibă chiar ocazia de a înscrie un coș care ar fi trimis semifinala în joc decisiv. Nu s-a mai reușit nimic și BC Mureș susținea pentru a treia oară prelungiri, după cele două meciuri din „sferturi” câștigate cu timp suplimentar la Craiova.

Nervii încordați la maximum în toate zonele

Tensiune maximă în teren, pe bănci și în tribune. Au trecut aproape trei minute din cele 5 și doar steliștii au reușit să înscrie două libere prin Troupe. Cel care greșise câteva pase spre finalul timpului regulamentar, Gajovic înscrie de la distanță și BC Mureș trece în avantaj la 65-64. Același Troupe își readuce echipa în avantaj din alte două libere și mai erau două minute. Fraseniuc recuperează la ratarea lui Martinic și înscrie, fiind și faultat. Transformă și libera suplimentară. BC Mureș are 68-66 la intrarea în ultimul minut. Martinic mai pune o minge în coș, dar meciul nu este jucat, deoarece cu 30 de secunde rămase Nicoară reduce diferența la un singur coș. Secunde de această dată și mai importante. Jurevicus transformă doar o liberă, iar Steaua se apropie la un singur punct după două libere ale lui Marinovic. Încă 12 secunde. Steaua mizează totul pe atac și Fraseniuc, rămas sub coșul advers înscrie cu un dunk mingea recuperată de Barro. E delir în tribune, BC Mureș are 73-70 și mai sunt 10 secunde! Inteligent, Martinic îl faultează pe Marinovic. Două libere sunt doar maximum 2 puncte. Acesta le transformă pe amândouă, avantajul e minim, dar Barro este faultat când mai erau 5,4 secunde. Senegalezul trimite fără emoții ambele aruncări în coș și devine eroul finalului, după ce ineterceptează pasa steliștilor, care mai aveau doar șansa unei aruncări de la distanță, care ar fi dus la o altă repriză de prelungiri.