Home / Sport / Repriză secundă bună pentru Mureș Monsters pe Bega

Repriză secundă bună pentru Mureș Monsters pe Bega

Echipa de fotbal american Mureş Monsters Târgu-Mureș a cedat în etapa a doua a campionatului naţional de fotbal american din
România partida susținută în deplasare la Timişoara în fața echipei locale 89ers, scor 31-18 (14-0, 10-0, 7-6, 0-12). După ce în prima etapă atât Monsters, cât şi 89ers au fost învinse la zero, meciul avea o miză sporită pentru ambele echipe. Bănățenii au început mai bine partida şi lu-au asigurat un avantaj confortabil la pauză (24-0). Gazdele au reușit în primele două sferturi trei touchdownuri, trei lovituri pentru extra-punct şi un field goal. Aspectul partidei s-a schimbat radical în partea a doua. Mureşenii au atacat mult mai eficient, au reuşit să puncteze de trei ori, dar gazdele au mai reușit 7 puncte în sfertul trei, care le-au asigurat la final victoria. Oaspeții au reușit după pauză trei touchdownuri ca urmare a unor alergări pe distanţă scurtă prin Levente Baló (2) şi Szilàrd Szász.
În cealaltă partidă a etapei Cluj Crusaders a câștigat la limită în fața formației Bucharest Rebels, scor 19-18. După două etape, în clasament conduce Cluj Crusaders cu 4 punte din 2 meciuri, urmată de Bucharest Warriors, 2 p. (1 meci), Timişoara 89ers 2 p. (2 meciuri), Bucharest Rebels 0 p. (1 meci) și Mureş Monsters 0 p. (2 meciuri).
În etapa viitoare, duminică, 23 aprilie, mureșenii vor întâlni pe teren propriu formația Bucharest Warriors, un meci important pentru calificarea în semifinale.

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Târgu Mureș: Noutăți despre Bazinul de înot olimpic!

Lucrările la construirea Bazinului de înot olimpic din cartierul târgumureșean Aleea Carpați sunt finalizate în …