Juniorii ASA nu dezarmează Sport
  • 297 Vizualizări

Juniorii ASA nu dezarmează

În prima etapă din cadrul grupelor Elite 17 la fotbal juniori, echipa ASA U17 Târgu-Mureș a remizat „în deplasare”, 2-2 cu Centrul de Excelență Tricolor 11 care își desfășoară activitatea la Târgu-Mureș. Partida disputată pe unul din terenurile de la Complexul de Agrement și Sport Mureșul Mureșul (Weekend) a avut două reprize total diferite ca desfășurare. Prima a fost dominată de echipa ASA antrenată de Constantin Lungu, care a condus cu 2-0 prin golurile înscrise de Török Dávid Zalán și Alexandru Miklos, în minutele 23 și 25. Înainte de pauză, „gazdele” au redus din diferență și au dominat categoric partea a doua a întâlnirii. Cu câteva absențe importante în lot, juniorii de la ASA au fost dominați în partea a doua și rezultatul de 2-1 s-a păstrat până spre final în special datorită intervențiilor uneori de-a dreptul miraculoase ale portarului Bartok Alpár. Când apărarea a fost depășită de juniorii selectați în centrul de la Târgu-Mureș, acesta a reușit să evite în câteva situații golul egalizator, la una dintre ocazii ajutat și de stâlpul porții. După ce acesta a salvat în minutul 75 o fază în care doi jucători adverși au rămas liberi în colțul careului mic, după numai un minut nu a mai avut ce face la o fază aproape identică. Până la final ambele echipe au încercat să mai adauge două puncte în etapa de debut, dar scorul a rămas nemodificat. ASA reușește astfel să obțină un punct în „deplasare”, cu dezamăgire după ce au avut avantaj de două goluri, cu mulțumire pentru că au rezistat o repriză în care au fost dominați. Pentru tinerii de la Elite 17 urmează alte 17 etape, care le vor continua cu sprijinul părinților, în cazul celor de la ASA, în ciuda iminentei dispariții a „clubului mamă”. Cele două echipe care joacă la Târgu-Mureș ocupă locurile 5 și 6 ale clasamentului seriei Vest, care cuprinde 10 echipe, fiind singurul rezultat de egalitate a primei etape. În etapa viitoare, programată pentru sâmbătă, 21 octombrie, ASA va juca pe teren propriu cu Ardealul Cluj, iar Centrul Național se va deplasa la Drobeta Turnu Severin.