Campioana, practic decisă în Liga IV de fotbal Sport
  • 468 Vizualizări

Campioana, practic decisă în Liga IV de fotbal

După disputarea partidelor din etapa a XXV-a a seriei Mureș în Liga IV de fotbal echipa care va merge la barajul pentru promovarea în Liga III este ca și decisă. Titlul de campioană va reveni cu siguranță formației MSE 08 Târgu-Mureș. Aceasta a trecut de un ultim potențial obstacol în această rundă, Atletic Târgu-Mureș, cu scorul de 5-1 și își menține avantajul considerabil față de următoarele clasate, având în ultimele runde de înfruntat doar adversare din subsolul clasamentului. Partida din „deplasare” cu Atletic, disputată pe terenul din Mureșeni a fost câștigată fără mari emoții, deși primele minute au aparținut celor de la Atletic, care au avut mai mult posesia. Echilibrul s-a rupt odată cu deschiderea scorului. Până la pauză liderul a mai înscris de două ori, dar a primit spre finalul reprizei un gol. În partea a doua singura echipă neînvinsă a mai punctat de două ori, irosind alte câteva ocazii. O semisurpriză poate fi considerată victoria echipei din Sărmașu. Deși a fost obținută pe teren propriu, surprinde prin proporțiile scorului, 6-0 cu Unirea Tricolor Târnăveni, scorul etapei. Un alt joc cu șase goluri s-a disputant la Gheorghe Doja, unde „gazdele” Viitorul Ungheni au trecut de Mureșul Nazna cu 4-2. Tot o semisurpriză poate fi considerat și rezultatul partidei de la Acățari, unde gazdele Raza de Soare a fost eclipsată cu o remiză albă de ultima clasată Gaz Metan Daneș. Aceasta a reușit cu acest punct să egaleze retrasa Avântul Miheșu de Câmpie, dar rămâne ultima datorită golaverajului inferior. Meciul cap de afiș al acestei etape s-a disputant la Luduș, unde Mureșul a învins cu 3-2 ACS Sovata și a revenit pe locul secund, cel puțin până marți, când tot pe terenul din Mureșeni Gaz Metan Târgu-Mureș va juca cu Mureșul Rușii Munți, câștigătoarea ediției precedente.