Victorie „cu repetiție” a handbalistelor Sport
  • 206 Vizualizări

Victorie „cu repetiție” a handbalistelor

În etapa a II-a a Seriei F la handbal junioare I, CSM Târgu-Mureș a obținut a doua victorie și se instalează pe prima poziție în clasamentul seriei. După victoria din prima etapă, 28-24 în deplasarea de la Baia Mare cu formația locală Marta, urmată de cea din Dvizia A cu Minaur, mureșencele au câștigat și întâlnirea de pe teren propriu cu a treia echipă băimăreană, CSȘ 2 cu scorul de 29-25. Echipa de junioare I are aproape în totalitate aceeași componență cu cea care evoluează și în Divizia A. Excepție fac doar cele care nu mai sunt junioare, Georgeta Bucin, Paula Popeanu și Carola Stângu. Jocul numărul trei cu echipele maramureșene a fost echilibrat în primele minute, oaspetele conducând în minutul 5 cu 4-3. Cu un lot de A, cu Ioana Ungran în poartă, Andreea Târșoagă, Moniva Bărăbaș, Flavia Munteanu, Carina Ghemeș, Sarah Darie, Ioana Moldovan, Ioana Bardoși în teren în prima parte a reprizei mureșencele au preluat inițiativa și s-au desprins treptat pe tabelă. La jumătatea reprizei scorul era 7-4, după care jucătoarele care majoritatea jucătoarelor de bază care urmau să joace în a doua zi în deplasarea de la Oradea în Divizia A au fost înlocuite. Cu Ilinca Postelnicu, Ioana Radu, Georgiana Mureșan, Mara Bejan, Ioana Moldovan, Anca Gavrilă în teren gazdele au intrat la pauză cu avantaj de șase goluri (14-8).
Echilibru până la revenirea „artileriei”
După pauză maramureșencele au reușit să reechilibraze jocul și s-au și apropiat în câteva rânduri la doar trei goluri. Pentru a-și asigura victoria și a nu-și „răci” prea mult jucătoarele de bază, rând pe rând au revenit în teren cele cu care s-a început jocul. Fazele rapide, cu intercepții și contraatacuri fructificate s-au succedat la poarta oaspetelor și diferența de șase goluri a fost refăcută. Ultimele minute s-au jucat mai relaxat și băimărencele au mai redus proporțiile scorului. A fost a treia victorie consecutivă cu echipele din Baia Mare, care sunt considerate principalele adversare în ambele competiții. După deplasarea la Oradea cu prima echipă, junioarele vor mai susține un joc săptămâna viitoare, la Odorheiu Secuiesc, aflată pe locul 4, cu o victorie și un eșec.