Liga IV, la ultima „bornă” a turului Sport
  • 407 Vizualizări

Liga IV, la ultima „bornă” a turului

Penultima etapă din seria Mureș a Ligii IV Elite de fotbal a clarificat practic situația în privința podiumului și a adus totodată o regrupare în plutonul urmăritoarelor. Cel mai interesant duel al etapei a fost cel dintre ocupantele locurilor 3 și 2, Unirea Ungheni și Mureșul Luduș. Oaspeții aveau două puncte avantaj și puteau fi depășiți doar în cazul unei înfrângeri. Au rezistat însă și au obținut o remiză, prima a sezonului, menținându-și locul secund. Acest rezultat a avantajat atât liderul CSM Târgu-Mureș, cât și grupul urmăritoarelor, care s-au apropiat de cvartetul fruntaș. Cvartet e totuși prea mult spus, deoarece Atletic Târgu-Mureș s-a îndepărtat la 10 puncte de ultima ocupantă a podiumului, dar s-au apropiat în schimb următoarele clasate.

Partida de pe Trans Sil dintre CSM Târgu-Mureș și Atletic părea un derby de clasament, dar mai degrabă unul local, deși Atletic nu își dispută partidele de pe teren propriu în Târgu-Mureș. Liderul s-a impus la scor, dar proporțiile aestuia sunt oarecum neconforme cu realitatea din teren. CSM a deschis scorul după un sfert de oră de joc prin Robert Candrea și a înscris în mai puțin de cinci minute alte două goluri, prin Victor Astafei (min. 17) și Viorel Ferfelea (min. 20). Adversarii lor au dovedit potențial, au avut câteva ocazii, dar la pragmatism cei de la CSM s-au dovedit net superiori. În ultimele cinci minute ale primei părți au mai înscris de două ori, autori Candrea (min. 41) și Chirlejan (min. 43), iar Astafei a reușit dubla în al doilea minut de la reluare. Repriza a doua a fost mult mai săracă în reușite, cu un singur gol, reușit spre final de Tüzes Isván (min. 84).

Cele care au profitat și s-au apropiat de Atletic la 1 și 2 puncte au fost Raza de Soare Acățari și Mureșul Rușii Munți. Surprinzător a fost scorul strâns cu care s-a impus echipa din Sovata în fața Viitorului Ungheni, încheiat 3-2. Aceasta rămâme totuși mult în spatele plutonului, lăsând în urmă doar singura echipă fără puncte, Gaz Metan Daneș, surclasată și ea la Nazna. Turul mai programează o singură etapă, dar fără jocuri care ar putea aduce schimbări importante în clasament.