Primul set cedat de voleibaliste Sport
  • 100 Vizualizări

Primul set cedat de voleibaliste

CSM Târgu-Mureș a obținut a 15-a victorie în acest sezon în Divizia A2 la volei feminin și se menține detașat pe prima poziție în seria Vest. Echipa antrenorului Predrag Zukovic a obținut și în această partidă 3 puncte, dar a fost prima în care a cedat un set. Mureșencele au pierdut primul set în deplasarea de la CSM Sibiu cu 25-19, dar s-au impus clar în următoarele trei. Fiind o deplasare mai ușoară, cu o adversară de mijlocul clasamentului CSM-ul târgumureșean a efectuat deplasarea în ziua partidei. Acest lucru s-a resimțit însă, deoarece mureșencele s-au conectat mai greu la joc. Acest prim set pierdut după o serie de 42 de seturi în care nu au cunoscut înfrângerea, s-au mobilizat și au încheiat foarte repede setul scund, câștigat la 13. O nouă deconectare, completată de ambiția sibiencelor de a realiza surpriza, mureșencele au avut mai mult de lucru în setul al treilea, câștigat totuși cu 25-21. Pentru a îndepărta orice emoții, evident și pentru a evita un eventual set decisiv, oaspetele s-au mobilizat în setul următor și l-au încheiat din nou rapid, cu 25-14.
CSM Târgu-Mureș își menține cu trei etape înaintea finalului avantajul de 7 puncte față de a doua clasată, FC Argeș Pitești și va disputa următoarea partidă pe teren propriu, sâmbătă, 9 februarie, cu ultima clasată, CSM Timișoara, singura din serie fără nicio victorie. După o nouă deplasare, mai lungă de această dată, la SCM Craiova, vor încheia ediția în 23 februarie, pe teren propriu, cu formația piteșteană.