Un nou joc de anduranță pentru baschetbaliști Sport
  • 96 Vizualizări

Un nou joc de anduranță pentru baschetbaliști

După meciul retur din cadrul optimilor Cupei României la baschet masculin, unde mureșenii și-au diminuat în fața echipei BCM U Pitești la minimum șansele de calificare deja după partida de pe teren propriu, CSM Târgu-Mureș revine la campionat cu o partidă pe teren propriu. Echipa antrenorului George Trif este lider autoritar în Grupa Albastră, a treia din punct de vedere valoric în Liga Națională, cu 6 puncte avantaj față de următoarea clasată și va întâlni vineri, 8 februarie, de la ora 18.00, în etapa a IV-a a celei de-a doua faze, formația CSM Focșani. Va fi probabil un nou joc la discreția echipei mureșene, care a suferit un singur eșec în campionat, pe terenul echipei Phoenix Galați, promovată în a doua grupă valorică după prima fază. Echipa vrânceană se află pe locul 3 în grupă, dar la distanță de 7 puncte de mureșeni, cu 13 victorii și 8 înrângeri.

Victorii pe linie, mai mult sau mai puțin detașate

Întâlnirea este a cincea din acest sezon între cele două echipe. Ele s-au întâlnit de două ori în etapa a doua a Cupei României și de alte două ori în prima fază a campionatului. Toate cele patru dispute au revenit mureșenilor, dar nu de fiecare dată fără emoții. Dubla din Cupa României s-a disputat înaitea primului joc din campionat. Mureșenii s-au impus cu 94-64 în partida de la Focșani și calificarea în faza următoare a devenit o formalitate. Vrâncenii nu au opus rezistență și în partida retur a fost 91-64. După doar două zile s-a disputat tot pe terenul mureșenilor partida din campionat. Aceasta a fost total diferită, oaspeții fiind la un pas de victorie în finalul partidei, aceasta a avut nevoie de o repriză suplimentară, în carea mureșenii s-au dovedit mai eficienți, obținând victoria cu 106-95, cu 17-6 în repriza suplimentară. În returul de la Focșani nu au mai avut emoții, impunându-se mai categoric decât în Cupa României, scor 91-53. Au fost așadar patru confruntări câștigate de mureșeni, cu tot atâtea victorii cu peste 90 de puncte înscrise, suta fiind depășită doar în cea care a avut nevoie de prelungiri. Probabil CSM va încerca de această dată să realizeze pentru prima dată suta în cele patru sferturi și cu focșenenii. În ultima confruntare de pe teren propriu a fost doar egal 89 la final, dar a fost un eșec evitat în ultimele secunde.