Home / Sport / România, în finala Turkish Women’s Cup

România, în finala Turkish Women’s Cup

Cu patru foste componente ale echipei ASA Târgu-Mureș în lot, reprezentativa feminină de fotbal a României a învins duminică selecționata similară a Indiei cu scorul de 3-0 și s-a calificat în finala competiției găzduite de Turcia. După ce a învins cu 13-0 selecționata Turkmenistan, cu o „triplă” a ludușencei Herczeg Andrea și 1-0 cu Uzbekistan, „tricolorele” erau favorite la calificarea în finala turneului. Unicul gol al acestei partide a fost înscris de Andreea Voicu, dar România a ratat și un penalty. Condiția era să nu piardă la scor astronomic în ultimul joc din grupă, cel cu India. România a învins cu 3-0 și a încheiat cu 9 puncte grupa, fără gol primit. Cu India au înscris Ștefania Vătafu (min. 15 și 87) și Florentina Olar (30). În acest ultim meci din grupă dintre ex-mureșene portarul Andreea Părăluță și Göder Brigitta au fost integraliste, Bianca Sandu a intrat în minutul 67, iar Herczeg în minutul 76. România va întâlni în finala turneului, marți, 5 martie, reprezentativa Franței. În foto, fostele jucătoare de la ASA, Părăluță, Sandu, Göder și Herczeg, în această ordine, poartă numerele 1, 16, 6 și 14.

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

Mari maeștrii ai șahului, în competiție la Târgu Mureș

Reprezentanții Clubului Sportiv Juvenes anunță printr-un comunicat că în perioada 20-25 iulie, la Palatul Culturii …