Final la pas în faza a doua Sport
  • 86 Vizualizări

Final la pas în faza a doua

În ultima etapă din faza a doua a grupei Albastre, a treia valorică din Liga Națională de Baschet Masculin CSM Târgu-Mureș a învins pe teren propriu formația CSM Sighetu Marmației, scor 97-85 (24-21, 25-26, 25-19, 23-19). Partida dintre primele două clasate era una fără miză, mai degrabă una pregătiroare în vederea disputării fazei eliminatorii, turneul play-off pentru locurile 9-16. Mureșenii aveau demult asigurată prima poziție în grupă, iar maramureșenii nu mai puteau pierde locul secund. Pentru gazde miza era doar oferirea unui joc agreabil pentru suporteri, totodată o revanșă pentru înfrângerea suferită la Sighetu Marmației în turul fazei a doua. În aceste condiții, atmosfera a fost una mai degrabă „de vacanță”, deși mai sunt partide de jucat. Obișnitele fluctuații în evoluții au fost și de această dată, cu desprinderi și reveniri. Mureșenii au dominat primul sfert, s-au desprins până la 6 puncte, dar s-au văzut egalați și chiar conduși. Au intrat la prima pauză cu avantaj după două coșuri înscrise în ultimele secunde. Actul secund s-a desfășurat aproape identic și la pauza mare mureșenii conduceau cu un singur coș (49-47).

Atmosfera menținută până la final

La reluare gazdele au apăsat puțin pe accelerație și la jumătatea sfertului trei avansul s-a majorat până la 10 puncte. Maramureșenii au reușit să revină și de această dată cu o serie de 8 puncte, urmată de o altă serie mureșeană. Avantajul în jurul cifrei de 10 s-a menținut și pe parcursul ultimului act, cu un maxim de 15, grație în special reușitelor de la distanță ale lui Engi Rosenfeld Dávid, care avea să fie și principalul marcator al echipei sale, cu 25 puncte, dintre care 5 „treițe”. Ceilalți marcatori ai CSM-ului au fost: Alin Borșa 21 (3×3), Sánta Szabolcs 19, Ernests Kalve 11, Vladislav Șolopa 9 (1), Kilyén Örs 8 (2), Bölöni Tamás 4. Au mai jucat Szilveszter Botond și Daniel Ștețca.

Cele mai multe puncte le-a înscris însă jucătorul oaspeților Gregory Joseph Edwards, cu 31 puncte.