Avântul, la pas, punct nesperat pentru MSE Sport
  • 162 Vizualizări

Avântul, la pas, punct nesperat pentru MSE

În etapa a XXVI-a a Ligii III de fotbal s-a disaputat a doua întâlnire între două dintre cele trei echipe mureșene care evoluează în seria V. Pe stadionul din Reghin Avântul a trecut la pas de ultima clasată în serie, CS Iernut. Scorul a fost totuși mai mic decât era de așteptat după parcursul celor două echipe mureșene. Avântul s-a impus cu 3-0, toate cele trei goluri fiind înscrise înainte de pauză, prin Bogdan Stavilă (minutele 8 și 11) și Vlad Bujor (37). Avântul ocupă după acest joc locul 7, cu 42 puncte, la egalitate cu Arieșul Turda, care îi devansează la golaveraj. Un prim punct în retur a obținut pe terenul din Miercurea Nirajului MSE Târgu-Mureș, care au scos o remiză fără gol în fața ocupantei locului 3, Minaur Baia Mare. MSE rămâne însă pe locul 14, retrogradabil, cu doar 16 puncte, la 10 în spatele ultimului loc care asigură rămânerea în Liga III.