Home / Sport / Avântul învinge din nou în derby, tot un gol spre final

Avântul învinge din nou în derby, tot un gol spre final

Derby-ul mureșean disputat în etapa a XVI-a, a VII-a a returului Ligii a III-a de fotbal pe stadionul Central din Ungheni a revenit formației Avântul Reghin, 2-1 cu gazdele de la Unirea 2018. La fel ca și în jocul din tur, când reghinenii s-au impus cu un categoric 5-0, dar cu toate cele cinci goluri reușite spre finalul partidei, trei dintre ele în ultimele cinci minute, reghinenii au câștigat și de această dată prin golul reușit de Adrian Murar în minutul 87. Gazdele reușiseră să deschidă scorul în minutul 25, prin Paul Aldea, iar după alte 5 minute Vlad Bujor a stabilit scorul primei reprize. Cu această victorie Avântul aproape își asigură locul pe treapta a treia a podiumului, poziție mai degrabă una onorifică, deoarece doar primele două calasate participă la barajul pentru promovare în liga secundă. Reghinenii au acum 4 puncte mai mult decât Unirea și un joc aparent la îndemână în etapa viitoare, pe teren propriu cu CS Ocna Mureș. Putem spune aparent deoarece reghinenii au ajuns cu punctele obținute în deplasare la un total de 18, în timp ce „acasă” au obținut doar 9. Deși învinsă, Unirea Ungheni și-a păstrat totuși locul 4, deoarece Unirea din Alba Iulia nu a reușit s-o învingă pe teren propriu pe ultima clasată, Industria Galda.