Noi medalii pentru luptătorii reghineni Sport
  • 286 Vizualizări

Noi medalii pentru luptătorii reghineni

Trei luptători ai Clubului Sportiv Școlar Reghin au urcat pe podium la turneul final al Cupei României la Lupte Libere a categoriei sub 15 ani, competiție desfășurată în municipiul Odorheiu Secuiesc

Cei trei medaliați au fost Andrei Victor Păcurar, medaliat cu aur, Darius Sas și Lucas Moldovan, ambii cu bronz.

Rezultatele obținute de către sportivii antrenorului Peres Miklos, la care au contribuit și tehnicienii de la lotul reprezentativ Boris Savva și Fazakas Csaba au clasat echipa din Reghin pe locul 4 în clasamentul pe echipe. Aproape de a obține o medalie a fost și sportivul Doczi Mario, clasat pe locul V la categoria sa de greutate. În privința medaliatului cu aur, de remarcat faptul că Andrei Victor Păcurar nu a cedat în drumul său spre victoria finală niciun punct în cele trei meciuri disputate. Primul a fost câștigat la Tuș, al doilea, cel din semifinale cu 9-0 iar în meciul pentru medalia de aur s-a impus cu 10-0. Tânărul luptător reghinean este pregătit în prezent la Centrul Olimpic de Lupte Libere din Târgu Mureș, sub îndrumarea lui Csaba Fazakas și a lui Boris Savva, Antrenor Emerit și a ajuns în acest centru după 7 ani de pregătiri cu Peres Miklos la clubul din Reghin. Pentru luptătorii acestei categorii de vârstă urmează Campionatele Naționale individuale (Târgu Mureș, 6-9 mai) și Campionatele Europene U15 (Sofia Bulgaria).