CSM preia șefia clasamentului Sport
  • 130 Vizualizări

CSM preia șefia clasamentului

Echipa masculină de baschet CSM Târgu Mureș a obținut a cincea victorie în Liga I și a trecut în fruntea clasamentului. Mureșenii s-au impus duminică seara la scor în deplasarea la Craiova, 119-52 (23-12, 36-11, 24-15, 36-14) cu formația locală Universitatea. Victoria mureșenilor în fața unei adversare care nu obținuse nicio victorie în ediția actuală era una scontată. Elevii antrenorului George Trif au defilat în sala „Ion Constantinescu” din Bănie, reușind un record de puncte înscrise, cu aproape jumătate din tentativele realizărilor din afara semicercului de 3 puncte reușite, 13 din 29. Mureșenii au început desprinderea de la jumătatea primului sfert, după ce gazdele egalaseră la 10. Numărul mare de puncte înscrise au rezultat în urma accelerărilor din sfertul secund și din final, reușind „suta” cu „treița” lui Engi înscrisă cu mai puțin de 5 minute rămase. Cele mai multe puncte le-a înscris căpitanul Sánta Szabolcs, cu 24, urmat de Goran Martinic, cu 22 de puncte și 3 reușite de 3. Ceilalți marcatori ai formației mureșene: Alin Borșa 16 (2×3), Bölöni Tamás 13 (2×3), Vladislav Șolopa 12, Engi Rosenfeld Dávid 11 (3×3), Bot Robert 8 (2×3), Vlad Nistor 7 (1×3), Mihnea Tălmăcean 6. Au mai jucat Andrei Mureșan și Răducu Blaga.

Greul abia începe

După 5 etape disputate CSM Târgu Mureș ocupă prima poziție, dar lupta pentru promovarea în Liga Națională se anunță una strânsă. Tot cu victorii pe linie se mai află alte patru formații, iar cu un singur eșec este Universitatea Cluj. Trei dintre cele cinci echipe neînvinse sunt bucureștene, dar toate trei cu doar patru jocuri. Acestea sunt Știința, Laguna și Agronomia, cealaltă fruntașă fiind o echipă fără drept de promovare, CSM CSU Oradea având deja echipă în primul eșalon. Este ușor de dedus așadar, cele cinci neînvinse nu s-au confruntat între ele. Pentru mureșeni jocurile mai dificile sunt programate doar în anul viitor. În singura etapă care se mai dispută în 2021 vor întâlni o altă codașă, pe teren propriu cu ACS Ralph Brașov, echipă cu 5 eșecuri din tot atâtea etape. Partida va avea loc vineri, 17 decembrie, de la ora 18.00, urmând ca primul duel cu o frutașă să-l susțină în 9 ianuarie, la Oradea. (M.V.)