Mai greu decât se așteptau Sport
  • 150 Vizualizări

Mai greu decât se așteptau

În ultima partidă disputată în acest an în Liga Națională de Baschet Feminin BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a învins pe teren propriu cu 81-67 (23-16, 20-23, 20-12, 18-16) formația Agronomia București. Întâlnirea din cadrul etapei a XII-a disputată joi seara se anunța una fără mari probleme pentru echipa mureșeană, ținând cont de faptul că bucureștencele obținuseră doar trei victorii în 10 jocuri disputate, iar mureșencele au învins la diferențe mari echipele aflate în partea a doua a clasamentului. Lucrurile n-au stat însă așa, oaspetele oferind o replică peste așteptări. Deși au condus o singură dată, cu un prim coș înscris, bucureștencele au reușit să revină la fiecare desprindere a gazdelor. Au reușit să se apropie de la un minus 20 până la un singur coș, sau chiar la un punct în debutul sfertului trei. Ținând cont de evoluția scorului, antrenorul Carmin Artemie Popa a folosit pe durata întregii partide aproape aceeași formulă de echipă, primind câteva minute doar alte patru jucătoare, una singură reușind să înscrie un coș, Viana Mircea, cu unul de 3 puncte. Cvintetul de start, toate cu peste 30 de minute pe parchet, le-a avut în componență pe Ruth Sherrill (28 puncte), Denisa Griffin 25 (2×3), Sara Solyom 10 (2×3), Rebecca Raluca Lipovan 8 (2×3) și Ruxandra Chiș 7 (1×3). Au mai evoluat Tanita Allen, Czimbalmos Timea și Cristina Badi.

Sirius ocupă în continuare locul 5, la un singur punct de ocupanta locului 4, CSM Alexandria. Următoarele jocuri ale mureșencelor sunt cu Sepsi Sfântu Gheorghe în deplasare, pe 8 ianuarie, cu CSM Târgoviște pe teren propriu, în 12 ianuarie. (M.V.)