Home / Sport / Replică parțial curajoasă în fața liderului

Replică parțial curajoasă în fața liderului

În partida din cadrul etapei a XVI-a a Ligii Naționale de Baschet Feminin BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a cedat sâmbătă seara pe teren propriu, 62-79 (16-21, 20-24, 14-14, 12-20) cu lidera campionatului, FCC Baschet UAV Arad. Întâlnirea cu una dintre cele trei formații care au înregistrat câte o singură înfrângere în ediția actuală a campionatului se anunța dificilă, mai rămânea de văzut cât timp vor reuși mureșencele să mențină jocul echilibrat. Au reușit acest lucru chiar până aproape de final. În primul sfert s-au aflat la conducere mult timp, au avut chiar 11-6, dar au cedat inițiativa spre finalul sfertului. În al doilea arădencele au încercat și au reușit parțial desprinerea, dar mureșencele au reușit de fiecare dată revenirea. S-au apropiat pe parcurs la un singur coș, la 21-23 și 30-32, dar până la pauza mare oaspetele au reușit să-și mărească avantajul la 9 puncte (45-36). Era un handicap ușor de refăcut în jocul de baschet.

Aproape de revenire, dar cu 7 minute de ineficiență…

Echipa din Arad nu a reușit să se desprindă nici după pauza mare. Sirius a redus din nou de mai multe ori la doar 3 puncte în sfertul trei, dar la ultima pauză avantajul de 9 puncte a fost refăcut de arădence. Cele două coșuri reușite în debutul ultimului act lăsau impresia relansării jocului, însă finalul a fost dezamăgitor pentru gazde. Până la intrarea în penultimul minut  de joc nu au mai înscris și cu seria de 14 puncte consecutive lidera și-a asigurat victoria. Cu 8 victorii și 6 înfrângeri, formația antrenorului Artemie Popa ocupă locul 6 (din 13), dar cu două jocuri mai puțin disputate decât ocupanta locului 5 și cu șanse reale de a urca pe 4. În următorul joc, în 29 ianuarie Sirius va întâlni tot pe teren propriu ultima clasată, Triumf Botoșani, singura fără nicio victorie.

Principala marcatoare a partidei a fost Ruth Sherrill, cu 28 puncte (1×3), urmată de Rebecca Raluca Lipovan, cu 10 (2×3) și Denisa Griffin, cu 9 puncte (1×3). Au mai înscris: Cristina Badi 6, Czimbalmos Timea 3 (1×3), Sara Solyom, Andreea Feiseș și Alexis Monique Cortez câte 2. Au mai jucat Sorana Anca și Viana Mircea, iar pe foaie s-au mai aflat Szász Réka și Oana Moga.