„Medicinistele” au continuat „tratamentul” cu Penicilina CSU Medicina CSŞ
  • 98 Vizualizări

„Medicinistele” au continuat „tratamentul” cu Penicilina

voleiEchipa feminină de volei CSU Medicina CSȘ Târgu-Mureș urma să întâlnească miercuri, 2 decembrie, de la ora 18.00, în sala „Anton Pongracz” a complexului UMF din Târgu-Mureș formația Penicilina Iași, într-o partidă retur a fazei a I-a a Cupei României, „optimile”. Primul joc a revenit echipei mureșene la limită, scor 3-2, după o partidă cu mari fluctuații în evoluții din partea ambelor echipe. Mureșencele au câștigat primul set cu 25-22, dar s-au relaxat prematur și l-au cedat pe al doilea cu 17-25. Au apăsat apoi pe accelerație, câștigând setul trei la 14, după care l-au cedat din nou pe următorul la limită, 23-25 și au luat mai în serios jocul în cel decisiv, câștigat cu 15-9. Partida retur s-a disputat însă luni, 30 noiembrie și a revenit mureșencelor cu 3-0 (25-19, 25-20, 25-19), care vor întâlni în faza următoare, programată în 17 februarie și 9 martie, formația Știința Bacău, cu primul joc în deplasare.
Repetiție reușită în campionat
Echipa lui Atanas Petrov a întâlnit formația ieșeană în urmă cu doar două zile, tot pe teren propriu, în etapa a IX-a, sâmbătă, partidă în care CSU Medicina a mărit ritmul de la un set la altul și s-a impus în minimum de seturi, la 22, 18 și 13, obținând 3 puncte fără emoții. În etapa viitoare, mureșencele vor întâlni sâmbătă, într-un joc care se anunță mai dificil decât în sezoanele trecute, în deplasare, CSM Lugoj, echipă aflată la egalitate de puncte, cu un singur set diferență la setaveraj față de „mediciniste”.
Echipa bănățeană este prima calificată și în Cupa României, după ce a învins-o de două ori pe SCM U Craiova.