Status quo pe podiumul Ligii IV Sport
  • 216 Vizualizări

Status quo pe podiumul Ligii IV

Etapa a VII-a din Liga IV de fotbal, seria Mureș, intermediară, nu a adus nicio modificare pe podium. Cel mai atractiv joc al rundei disputată miercuri a fost cel dintre Gaz Metan Târgu-Mureș și Mureșul Luduș, clasate pe locurile 3 și 4, despărțite de un singur punct. Alături de liderul Mureșul Rușii Munți și Juvenes Târgu-Mureș, doar echipa din Luduș mai era neînvinsă în această ediție. Gaz Metan cedase în etapa trecută cu 1-4 pe terenul Târnavei Mici din Sângeorgiu de Pădure și își vedea amenințat locul pe podium în fața ultimei campioane. Jocul a fost echilibrat, orice rezultat fiind posibil până spre final. Gaz Metan a deschis scorul în minutul 20 prin Adrian Crișan, a mai avut câteva situații bune până la pauză, dar au și avut deseori emoții la atacurile ludușenilor. Primul sfert de oră al părții secunde a fost de asemenea echilibrat, dar soarta s-a decis practic în minutul 60, când o centrare în fața porții a „gaziștilor” a fost deviată în propria poartă de oaspeți. Până la final Mureșul a încercat revenirea în joc, dar nu a mai avut forța și luciditatea necesară și a suferit prima înfrângere a ediției, coborând spre mijlocul clasamentului.

O surpriză poate fi considerată înfrângerea echipei din Sângeorgiu de Pădure la Cuci, după ce Târnava Mică a întrerupt în etapa trecută seria victoriilor echipei Gaz Metan. Surprinde și victoria celor de la Atletic Târgu-Mureș în fața echipei din Acățari, mai ales prin proporțiile scorului, dat fiind starturile celor două echipe, în care Raza de Soare obținea puncte sau ceda cu greu în fața fruntașelor, iar Atletic obținea primele puncte abia în etapa a V-a. Liderul Mureșul Rușii Munți a stat în această etapă, permițând celor de la Juvenes să se apropie la un singur punct. Fosta campioană, Viitorul Ungheni a cedat la mare luptă la Sovata, dar continuă seria neagră, fiind singura fără niciun punct.

Derby târgumureșean de podium, liderul la „lanternă”

Etapa de sâmbătă se anunță una foarte interesantă din mai multe puncte de vedere. Patru dintre cele șapte partide ale etapei a VIII-a se dispută între „vecine”, cu deplasări de… câteva minute. Drumuri mai lungi de parcurs au echipele din Sărmașu, până la Miercurea Nirajului, și cea din Rușii Munți, la Ungheni. Din programul etapei se desprinde în schimb a patra din cele șase întâlniri dintre echipele târgumureșene. Acest duel se dă între echipele Gaz Metan și Juvenes, ambele aflate pe podium, la 3, respecitv 1 puncte de lider, ultima având însă un meci mai mult disputat. Teoretic, liderul își poate păstra parcursul perfect pe terenul ultimei clasate, dar nu este exclusă o surpriză.