Voleibalistele mureșene, la prima victorie în deplasare din acest sezon CSU Medicina CSŞ
  • 185 Vizualizări

Voleibalistele mureșene, la prima victorie în deplasare din acest sezon

În etapa a VIII-a a Diviziei A1 la volei feminin, CSU Medicina CSȘ Târgu-Mureș a reușit să obțină a treia victorie a sezonului, învingând sâmbătă în deplasare formația VC Unic LPS Piatra Neamț, scor 2-3 (25-18, 14-25, 19-25, 25-18, 14-16). A fost o victorie de doar două puncte, care nu este de mare folos echipei mureșene în lupta pentru o revenire în locurile de play-off. „Medicinistele” se aflau pe locul 9, la 4 puncte de echipa nemțeană, ocupanta locului 6, cu 10 puncte. CSU Medicina a început mai greu întâlnirea și a cedat primul set la 18, dar pe parcurs s-a mobilizat și a reușit să câștige următoarele două seturi destul de clar. Pentru a obține 3 puncte, echipa antrenorului Predrag Zucović trebuia să câștige și următorul set. Ambiția gazdelor și momentele de scădere în jocul mureșencelor au făcut ca jocul să ajungă în set decisiv, cu un set câștigat de nemțence la același scor ca și primul act. De aici ambele echipe mai puteau obține în plus doar un eventual punct. Acesta mărea decalajul la 5, sau îl micșora la 3 puncte.

O victorie de moral
În setul decisiv oaspetele s-au desprins din start, oarecum frustrate de cedarea setului 4. S-au mobilizat și pe fondul unei relaxări a gazdelor, care au reușit să relanseze jocul, lucru la un moment dat nesperat, au lăsat impresia că tie breack-ul va fi o formalitate. CSU Medicina a avut 5-0 și a schimat terenul la 8-4. Mureșencele s-au menținut în permanență în avantaj de 3, 4 sau chiar 5 puncte, dar s-au văzut prematur învingătoare și au fost egalate la 14. Au punctat de două ori consecutiv și au încheiat victorioase jocul, o primă victorie obținută în deplasare în acest sezon, în fața unei echipe care în anii trecuți era marea rivală la locurile 5-6, dar pe care au dominat-o constant. Cu cele doar două puncte au redus la unul diferența până la locul 6, dar mai au două de recuperat față de echipa clasată pe locul 8, CSM Lugoj. Sarcina este una dificilă în viitorul apropiat, mai ales dacă se ține cont de faptul că vor întâlni în etapa viitoare pe teren propriu campioana Volei Alba Blaj. Din tur mai sunt de disputat trei etape, dar în acest an se joacă și primele două din retur. CSU Medicina va avea în această perioadă totuși posibilitatea să urce în clasament, partida cu echipa din Blaj fiind ultima în care întâlnesc o fruntașă a clasamentului.